
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. podane są następujące wielkości:
- minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2 800 zł
- minimalna stawka godzinowa będzie wynosić 18,30 zł.

Pojawiły się informacje, że rząd nie chciałby wprowadzać nowej pensji minimalnej w "budżetówce". Wydaje się jednak to mało realne, bowiem pojawiłby się na pewno ogromny opór społeczny.

Oni stracą najbardziej na podniesieniu najniższej krajowej - lista
- urzędnicy (Wynagrodzenie urzędników znacznie przybliży się do wynagrodzeń woźnych, pracowników pomocniczych. Specjaliści podejrzewają, że może się to zakończyć falą odejść z urzędu.)
- rehabilitanci (Ich średnie zarobki brutto wynoszą średnio 2 750 złotych. Przy podwyżkach w 2020 roku ich wynagrodzenie może przekroczyć najniższą krajową.
- pracownicy niedoświadczeni, niewykształceni (Poprzez podniesienie najniższego wynagrodzenia pracodawcy będą woleli zatrudniać osoby, które nie oczekują zatrudnienia o umowę o pracę, a wystarczy im umowa zlecenie. Dla pracodawcy to oszczędność znacznych kosztów.)
- pracownicy biurowi (Pracownicy biurowi to osoby zarabiające więcej niż najniższa krajowa. Podniesienie najniższej krajowej sprawi, że dołączą do grona najmniej zarabiających pracowników w naszym kraju.)
- pracownicy szkół wyższych (Osoby rozpoczynające prace w szkołach wyższych zarabiają około 3 200 złotych brutto. 3 205 zł brutto miesięcznie - to pensja zasadnicza asystenta i instruktora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.)
- nauczyciele