Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca musi zaproponować i wypłacić pracownikowi stawkę nie niższą niż ustalona przez Radę Ministrów. Każdego roku wyznaczają oni płacę minimalną, jaka musi być wypłacana osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia reguluje ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207).
- Przeczytaj: Tu zarobisz miesięcznie ponad 10 tys. złotych. I nie trzeba być dyrektorem czy kierownikiem
Warto wiedzieć, że rząd zobowiązuje pracodawców tylko do minimalnej stawki wynagrodzenia. Podnoszenie pensji w momencie podwyżki płacy minimalnej dla pracowników zarabiających więcej są tylko dobrą wola pracodawcy. Nie są do tego zobowiązani prawnie. Ze względu na wysokie podwyżki płacy minimalnej w ostatnich latach wynagrodzenia Polaków uległy spłaszczeniu.
Aktualnie ponad 3,5 mln pracowników w naszym kraju zarabia najniższą krajową.
Ustalenie płacy minimalnej ma duże znaczenie nie tylko dla osób zatrudnionych za najniższa stawkę. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych przez początkujących przedsiębiorców. To także podstawa do wyliczenia kwoty wolnej od zajęć komorniczych.
Wysokość minimalnego krajowego wynagrodzenia brutto na kolejny rok poznajemy najpóźniej do 15 września.
Tak się zmieni płaca minimalna w 2025 roku
W galerii poniżej, zobaczcie, jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku. O ile wzrosną najniższe zarobki Polaków? Sprawdźcie: