Spis treści
Od 1 stycznia 2025 roku najniższe zarobki w naszym kraju wynoszą 4666 złotych brutto. Oznacza to, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie nie niższe niż 4666 złotych brutto, czyli około 3500 złotych netto. Jeśli chodzi o stawkę godzinową to wynosi ona od 30,50 złotych brutto, co oznacza, że osoby zatrudnione w oparciu o inne umowy będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa.
Zmiany w płacy minimalnej w 2026 roku
Poza kwotą, którą ustali rząd we wrześniu, szykują się jeszcze inne zmiany w płacy minimalnej. Od 2026 roku najniższe wynagrodzenie będzie zrównane z płacą zasadniczą, co oznacza, że do płacy minimalnej nie będą wliczane premie i dodatki.
Aktualnie wielu pracodawców wypłaca podstawowe wynagrodzenie poniżej minimalnej krajowej, a resztę wynagrodzenia uzupełniana jest dodatkami.
Nowa płaca minimalna będzie w pełni odzwierciedlać wynagrodzenie podstawowe, a nie sumę jego różnych składników.
Tyle może wynieść minimalna krajowa w 2026 roku
Płaca minimalna determinuje nie tylko wynagrodzenie osób najmniej zarabiających. Często wiąże się to też z podwyżką wynagrodzenia osób zarabiających więcej. Zobaczcie, ile może wynieść minimalne wynagrodzenie w 2026 roku. Szczegóły w galerii poniżej:
Propozycję płacy minimalnej ustala rząd, a następnie konsultowane są przez Radę Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Co daje płaca minimalna?
Płaca minimalna sprawia, że pracodawca nie ma zapłacić mniej za pracę niż ustawowe minimum. Ma ona zabezpieczyć sytuacje finansową pracowników. Ma ona oczywiście też swoje minusy. Wraz z podwyżką płacy minimalnej rosną ceny wielu produktów i usług, w związku z wyższymi kosztami, jakie musi ponosić pracodawca na utrzymanie pracownika.
W ostatnich latach płaca minimalna spowodowała duże spłaszczenie wynagrodzeń rodaków. W 2015 roku mieliśmy około 2,6 miliona osób zarabiających najniższą krajową, aktualnie szacuje się, że może ich być nawet 3,6 miliona złotych. W tym czasie wynagrodzenia rodaków wzrosły o ponad 100%, ale przybyło tez osób, które zarabiają najmniej.
Osób zarabiających powyżej 10 tys. złotych jest zaledwie 2,5 miliona. Oczywiście w tej grupie są osoby zarabiające niewiele ponad 10 tys. złotych ale także miliarderzy. Powyżej miliona zarabia około 73 tys. osób.
