
Plaga kleszczy w lasach! Zobacz, jak się przed nimi ochronić
Coraz więcej kleszczy pojawia się w lasach. Wygłodniałe polują na żywiciela: najczęściej człowieka lub psa. Kleszczy nie można lekceważyć, bowiem mogą przenosić groźne choroby! Zobacz, jak ochronić przed nimi siebie i swoich najbliższych.
Sposoby na ochronę przed kleszczami znajdziesz na następnych stronach. Wystarczy przesunąć zdjęcie gestem lub nacisnąć strzałkę w prawo.

Repelenty
Najskuteczniejszą metodą ochrony przed kleszczami jest stosowanie specjalnych repelentów. To środki, które w swoim składzie mają substancje odstraszające kleszcze. Są powszechnie dostępne na rynku - można je kupić w każdej drogerii i aptece. Przy zakupie warto się kierować stężeniem DEET w produkcie - im wyższe, tym większa ochrona przed insektami. Najczęściej występują w postaci aerozoli, które rozpyla się na ubranie (przed użyciem zawsze należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta).

Właściwy ubiór
Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek) i koszul z długim rękawem - przypomina GIS. Trzeba bowiem pamiętać, że kleszcz często najpierw dostaje się na nasze ubranie, a potem przemieszcza się, by znaleźć dogodne miejsce do bytowania. Zakrycie jak największej powierzchni ciała na pewno mu to utrudni. Należy być jednak ostrożnym nie tylko w lesie, ale również po powrocie do domu - kleszcz przyniesiony na ubraniu może podczas rozbierania dostać się na naszą skórę.

Olejki eteryczne
Roztwory z wybranych olejków eterycznych zaaplikowane na skórę również będą chroniły przed kleszczami, ponieważ mają działanie odstraszające. W tym celu można stosować olejek eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, cytrynowy. Najlepiej jednak rozcieńczyć je z olejem roślinnym (1 kropla na 10 ml oleju roślinnego) przed aplikacją na skórę. Taka ochrona przed kleszczami nie będzie jednak trwała zbyt długo: olejki chronią przez ok. godzinę.