Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga kleszczy w lasach! Zobacz, jak się przed nimi ochronić

Marta Zalewska
Marta Zalewska
Coraz więcej kleszczy pojawia się w lasach. Wygłodniałe polują na żywiciela: najczęściej człowieka lub psa. Kleszczy nie można lekceważyć, bowiem mogą przenosić groźne choroby! Zobacz, jak ochronić przed nimi siebie i swoich najbliższych.Sposoby na ochronę przed kleszczami znajdziesz na następnych stronach. Wystarczy przesunąć zdjęcie gestem lub nacisnąć strzałkę w prawo.
Coraz więcej kleszczy pojawia się w lasach. Wygłodniałe polują na żywiciela: najczęściej człowieka lub psa. Kleszczy nie można lekceważyć, bowiem mogą przenosić groźne choroby! Zobacz, jak ochronić przed nimi siebie i swoich najbliższych.Sposoby na ochronę przed kleszczami znajdziesz na następnych stronach. Wystarczy przesunąć zdjęcie gestem lub nacisnąć strzałkę w prawo. Catkin / Pixabay
Coraz więcej kleszczy pojawia się w lasach. Wygłodniałe polują na żywiciela: najczęściej człowieka lub psa. Kleszczy nie można lekceważyć, bowiem mogą przenosić groźne choroby! Zobacz, jak ochronić przed nimi siebie i swoich najbliższych.

Jak się chronić przed kleszczami?

Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Jak informuje GIS, począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Dlatego wybierając się do lasu szczególnie w tych miesiącach należy zachować szczególną ostrożność.

Kleszczy nie należy lekceważyć! Mogą być one bowiem przyczyną poważnych chorób. Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to:

  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • borelioza.

W Polsce, podobnie jak w pozostałej części Europy, z roku na rok obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę. Ma to związek właśnie z dużą liczbą kleszczy, które atakują w polskich lasach.

Dlatego należy zadbać o profilaktykę oraz pamiętać, że w przypadku złapania kleszcza, jak najwcześniejsze jego usunięcie znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Jak informuje GIS, ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Sposoby na kleszcze

Jak chronić się przed kleszczami? Istnieją specjalne preparaty oraz domowe sposoby na ochronę przed kleszczami. Warto o nich pamiętać i zastosować je, szczególnie wybierając się na spacer do lasu. Do najpopularniejszej profilaktyki przed kleszczami należą:

  • odpowiedni ubiór (długie spodnie, długi rękaw),
  • repelenty - specjalne preparaty odstraszające kleszcze,
  • czosnek,
  • czystek,
  • naturalne olejki,
  • kocimiętka,
  • bransoletki odstraszające kleszcze,
  • naklejki odstraszające kleszcze.

O szczegółach sposobów ochrony przed kleszczami dowiesz się z naszej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska