Tegoroczne obchody skupiły się na haśle "Planeta kontra tworzywa sztuczne", co ma podkreślić wagę walki z wszechobecnym plastikiem.
Pierwszy Dzień Ziemi (Earth Day) zorganizowano w 1970 roku z inicjatywy Gaylorda Nelsona, wspierającego ochronę środowiska senatora USA. Nelson zainteresował swoim pomysłem studentów uniwersytetów Stanforda i Harvarda, za którymi poszli inni młodzi reprezentujący 2 tys. uczelni wyższych i ok. 10 tys. szkół. Na ulice miast w Stanach Zjednoczonych wyszło wówczas w różnych manifestacjach 20 milionów ludzi, a ich poczynania nagłaśniały media.
Już 20 lat później święto zostało oficjalnie ustanowione przez ONZ i zyskało światowy charakter. Obecnie Dzień Ziemi jest obchodzony w 193 krajach. W Polsce, jak ze wszystkimi pozytywnymi zmianami, jesteśmy spóźnieni, bowiem Dzień Ziemi obchodzimy dopiero od roku 1990.
To też może Cię zainteresować
Na całym świecie w okolicy 22 kwietnia organizowane są różnorodne wydarzenia. W naszym kraju również można było wziąć udział w licznych akcjach i inicjatywach - w poniedziałek w Warszawie rozpoczął się dwudniowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024.
Tak promuje się właściwe postawy
Głównym celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych oraz inspirowanie do działań na rzecz ochrony środowiska - organizowane są różne wydarzenia, takie jak "sprzątanie świata" (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej "Wody Polskie" w Bydgoszczy zaprosił na nie w sobotę 20 kwietnia nad Noteć w Inowrocławiu), konferencje, koncerty, wystawy.
To doskonała okazja do uświadomienia sobie problemów ochrony środowiska, do podniesienia świadomości społecznej na temat zagrożeń dla naszej planety, zainspirowania do działań na rzecz ochrony środowiska, a także wymiany informacji i doświadczeń.
W tym roku Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Obchody skupiają się na trzech głównych wyzwaniach: zebraniu poparcia dla Paktu Plastikowego ONZ, ograniczeniu fast fashion (szybkiej i masowej produkcji odzieży) oraz promocji sprzątania Ziemi.
Co mogę zrobić dla planety?
Fundacja Ecotextil przekonuje, iż każdy z nas może przyczynić się do ochrony naszej planety.
Jest wiele sposobów: Ogranicz zakupy, używaj ubrań i innych przedmiotów jak najdłużej, oddawaj niepotrzebne rzeczy innym, a gdy nie nadają się do użycia - przekazuj je do recyklingu, segreguj odpady, oszczędzaj wodę i energię, wybieraj komunikację miejską lub rower, sadź drzewa, siej łąki kwietne!
