Otwarcie śródlądowych dróg wodnych oznacza, że „Wody Polskie” jako ich główny administrator zobowiązany jest do stworzenia i zapewnienia jak najlepszych warunków nawigacyjnych dla żeglugi śródlądowej. To nasz obowiązek, ale i w pewnym sensie także przywilej – zaznacza Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Jak co roku, zaraz po ustabilizowaniu sytuacji hydrologicznej (a do początku wiosny notowano bardzo wysokie stany wód w rzekach) wykonywane są szczegółowe inspekcje szlaków żeglownych, w tym sondowania podłużne i poprzeczne oraz trałowania poprzez jednostki pływające „Wód Polskich”.
To też może Cię zainteresować
Podczas sondowania pracownicy dokonują dokładnych pomiarów głębokości, weryfikując czy na danym odcinku zachowane są pełne parametry eksploatacyjne dla danej klasy drogi wodnej.
- Wyznaczyliśmy już tor wodny na szlaku żeglownym na jeziorze Gopło. 50 pław nawigacyjnych tworzy oznakowanie pływające: lewą oraz prawą granicę szlaku żeglownego. Montaż pław nawigacyjnych umożliwia bezpieczną żeglugę śródlądową, przeprawę jednostek pływających po tym i innych akwenach na drodze wodnej Noteci górnej do połączenia z Kanałem Górnonoteckim – wyjaśnia Edyta Rynkiewicz.
W akcji uczestniczyło także Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy zaangażowane jak co roku w wyznaczanie szlaku żeglownego.
Czekając na komunikat...
Sezon żeglugowy uznaje się oficjalnie za otwarty po wydaniu przez RZGW w Bydgoszczy stosownego komunikatu (na stronie internetowej w zakładce: Aktualności – Żegluga śródlądowa - Komunikaty Nawigacyjne). Takiego komunikatu jeszcze nie wydano.
