Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenna migracja żab. W Bydgoszczy rozpoczęła się akcja zabezpieczania płazów

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Miasto ustawia takie bariery herpetologiczne, które uniemożliwiają płazom przechodzenie przez ruchliwe ulice
Miasto ustawia takie bariery herpetologiczne, które uniemożliwiają płazom przechodzenie przez ruchliwe ulice Arkadiusz Wojtasiewicz / archiwum
Jak co roku, w Bydgoszczy rozpoczęła się akcja zabezpieczania płazów przy okazji ich wiosennej migracji. Na ulicy Łęgnowskiej oraz na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku ustawiane są specjalne bariery.

Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. - Aby umożliwić im bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych, od kilkunastu lat zabezpieczamy ulicę Łęgnowską specjalnymi barierami. Akcja prowadzona będzie również w Myślęcinku na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej - przypomina Urząd Miasta Bydgoszczy.

- Wybudzone z hibernacji zwierzęta są bardzo powolne, z trudem pokonują przeszkody terenowe, a przekroczenie ruchliwej drogi może być dla nich wręcz niemożliwe. Dlatego od kilku lat wiosną wzdłuż ulicy Łęgnowskiej ustawiane są bariery herpetologiczne uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię a wędrujące na gody zwierzęta są przenoszone do pobliskich zbiorników wodnych - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Konkretny termin przenoszenia zwierząt uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Gdy zrobi się nieco cieplej, zaczną wybudzać się z zimowego odrętwienia. Będą bardzo powolne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Tylko w Łęgnowie muszą pokonać najpierw wysokie krawężniki ulicy. Następnie czeka je jeszcze przejście przez tory kolejowe i peron. Gdyby nie pomoc, zdecydowana większość płazów zginęłaby w drodze do pobliskiego zbiornika wodnego. Miasto pomaga jak największej liczbie ropuch i żab przedostać się do zbiornika wodnego przy Porcie Drzewnym.

W ubiegłych latach w Bydgoszczy przenoszonych było od 1 do 3 tysięcy okazów. Najwięcej ropuch szarych, ale są też ropuchy zielone, żaby trawne i traszki.

W Polsce występuje łącznie 18 gatunków płazów. Wszystkie podlegają ochronie prawnej na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Dodatkowo, gatunki takie jak traszki, kumaki, niektóre żaby, grzebiuszka ziemna, ropucha zielona i ropucha paskówka, rzekotka drzewna są chronione na podstawie przepisów Unii Europejskiej (Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich 92/43/EWG z 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory - tzw. dyrektywa siedliskowa). Dokument ten ma na celu zachowanie lub odtworzenie siedlisk przyrodniczych oraz populacji gatunków.

- Płazy pełnią w ekosystemie bardzo ważną rolę, będąc jednocześnie drapieżnikami, jak i stanowiąc bazę pokarmową dla innych drapieżników. Drapieżnictwo u płazów dotyczy przede wszystkim owadów postrzeganych przez człowieka jako szkodniki, do których należą m.in. owady niszczące uprawy, roznoszące choroby czy owady kąsające - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Urząd Miasta Bydgoszczy edukuje też w zakresie pomagania płazom. Nie należy zasypywać oczek wodnych. W ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów). Warto pozostawić w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, z kawałkami drewna (płazy mogą wykorzystać je jako kryjówkę). Plazów nie powinno się niepotrzebnie łapać ani nie ogrzewać np. w dłoniach „wychłodzonego” zwierzęcia. Kierowcy i rowerzyści proszeni są o zwalnianie w miejscach migracji zwierząt oraz przepuszczenie płazów (jeśli to możliwe).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosenna migracja żab. W Bydgoszczy rozpoczęła się akcja zabezpieczania płazów - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska