Plany Utrzymania Wód są strategicznym dokumentem, w którym wskazane są odcinki cieków, które są zagrożone swobodnym spływem wód – czy to letnim, czy też powodowanych przez zatory lodowe.
- Istotnym jest to, żeby przewidzieć i zaplanować działania w taki sposób, aby z takimi zatorami nie mieć do czynienia w przyszłości - wyjaśniała podczas pierwszego spotkania 7 stycznia w Białymstoku Katarzyna Bakun- Szoka, zastępca dyrektora Regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Białymstoku ds. ochrony przed powodzą i suszą.
Taki dokument zawiera również wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. Prace utrzymaniowe wykonywane są w obrębie dna i brzegów wód śródlądowych. To m.in. wykaszanie roślin, usuwanie roślin pływających i korzeniących się w dnie, usuwanie drzew, krzewów i wszelkich innych przeszkód, zasypywanie wyrw w brzegach, rozbiórki lub modyfikacje tam bobrowych oraz zasypywanie nor zwierząt w brzegach. To także remonty i konserwacja urządzeń wodnych lub budowli regulacyjnych.
To też może Cię zainteresować
Środowe spotkanie organizowane przez RZGW w Bydgoszczy (dotyczące Regionu Wodnego Noteci) odbędzie się na Wyspie Młyńskiej w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, ul. Mennica 10. Początek o godz. 10.00. Konsultacje potrwają 4-5 godzin.
W terminie konsultacji, czyli do 31 stycznia br., będzie można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak też do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
* Szczegółowy harmonogram konsultacji, dokumenty do pobrania oraz informacje o sposobach zgłaszania uwag znajdują się na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na stronie www.gov.pl - KLIKNIJ TUTAJ
