W powiecie radziejowskim i w samej gminie Radziejów, troska o tradycje i historię jest wyraźna. Dowodem są m.in. sobotni przegląd zespołów folklorystycznych, uroczystość, z okazji 150-lecia kół gospodyń wiejskich, różne inscenizacje ludowych obrzędów i ponad dziesięć zespołów ludowych, które grają, śpiewają, prezentują się z sukcesami na konkursach, nie tylko w regionie. To poszanowanie tradycji odnosi się też do kół gospodyń wiejskich. Obecnie w powiecie radziejowskim przeżywają one prawdziwe odrodzenie, w gminach powstają kolejne koła.
Przeczytaj również: 100 legend, gawęd i gwarowych opowieści kujawskich w nowym słowniku
Koła Gospodyń Wiejskich to nie jest oczywiście pomysł z ostatnich lat. Nawet nie tych powojennych, z PRL-u, gdy pojawiały się różne inicjatywy. Ani Polski przedwojennej. Koła Gospodyń Wiejskich mają 150 lat, i swą historią sięgają zaborów.
Jubileusz był okazją do zorganizowania w Płowcach przeglądu zespołów folklorystycznych. Dał szansę na zaprezentowanie grup działających w regionie. Nietrudno zauważyć, że zespoły ludowe tworzą głównie seniorzy. To oni znają stare przyśpiewki, melodie, wynieśli je z rodzinnego domu. Ale każdy ich występ - taki, jak ten w Płowcach, jest zachętą dla młodych, by o tym pamiętali.
fot. Jolanta Młodecka Zaproszeni gości, wśród nich księża z parafii dekanatu radziejowskiego. Z prawej - Leszek Rosół, przewodniczący rady powiatu.