Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pluton na niezwykłych zdjęciach. Sonda New Horizons dociera do najmniejszej i najdalszej planety Układu Słonecznego [wideo]

CNN Newsource/x-news
CNN Newsource/x-news
(134340) Pluton (oznaczenie oficjalne) został odkryty 18 lutego 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. W nawiązaniu do tego historycznego wydarzenia, GOOGLE dało DOODLE.
Pluton na niezwykłych zdjęciach. Sonda New Horizons dociera do najmniejszej i najdalszej planety Układu Słonecznego [wideo]
Google Doodle

(fot. Google Doodle)

24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 planet. Pluton został wówczas zdegradowany do statusu planety karłowatej.

Obecna wiedza na temat Plutona nie jest zbyt obszerna, a to przede wszystkim za sprawą jego wielkiej odległości od Ziemi. Do tej pory nie zbadała go bezpośrednio żadna sonda kosmiczna. W 2001 NASA rozpoczęła przygotowania do wyprawy sondy New Horizons, z zamiarem bezpośredniej obserwacji Plutona. Plan ogłoszono oficjalnie w listopadzie 2003. Start misji nastąpił 19 stycznia 2006. Właśnie dziś, 14 lipca 2015 roku sonda New Horizons dotrze na krańce Układu Słonecznego! Obędzie symboliczny lot w odległości 12 550 km od powierzchni Plutona.

Przeczytaj również: Zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z Torunia znalazł już 14. układ planetarny!

Maszyna po 9 latach zbliży się do Plutona na tyle blisko, że oko kamery będzie w stanie uchwycić wulkany, klify czy krater, który powstał miliardy lat temu wskutek uderzenia asteroidy. Sonda New Horizons ma na pokładzie 2 flagi USA oraz 2 płyty CD, na których znajdują się zdjęcia naukowców, którzy zaprojektowali i nadzorują misję. Maszyna wiezie również nazwiska 434 738 osób, które w odpowiednim czasie zgłosiły się i zarejestrowały online. Całe przedsięwzięcie kosztowało 700 milionów dolarów.
Obok Plutona przelecą prochy jego odkrywcy - Clyde'a Tombaugha. NASA w ten sposób chce symbolicznie uczcić pamięć naukowca, który odkrył tę planetę 85 lat temu.

Wdowa po Tombaughu ofiarowała uncję jego prochów, które umieszczono w aluminiowej kapsule na pokładzie sondy. Clyde Tombaugh odkrył wiele asteroidów oraz Pas Kuipera. Mężczyzna prowadził również badania niezidentyfikowanych obiektów latających.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska