Według danych z 2016 roku, na terenie Bydgoszczy znajduje się 175 kilometrów dróg z nieutwardzoną nawierzchnią.
Mieszkańcy gruntówek skarżą się, że każdy większy deszcze zamienia ich ulice w jeziora, w czasie suszy dokuczliwy staje się z kolei unoszący się w powietrzu kurz.
W Bydgoszczy sukcesywnie są utwardzane drogi gruntowe, powstał nawet specjalny program, ale mieszkańcy szczególnie peryferyjnych osiedli narzekają, że dzieje się to zbyt wolno.
Jak podaje bydgoski ratusz, wostatnich latach dzięki działającym już programom utwardzonych zostało blisko 50 ulic. Najwięcej inwestycji realizowanych było w oparciu o inicjatywy lokalne oraz w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Budowę ulic, m.in. Matki Teresy z Kalkuty, Wąbrzeskiej czy Trybowskiego, sfinansowano też bezpośrednio z miejskiego budżetu.
By jednak jeszcze więcej gruntówek zyskało przynajmniej tymczasową nawierzchnię, miasto chce utwardzać ulicę płytami ażurowymi. Po wybraniu warstwy ziemi, płyty ażurowe będą układane na podbudowie z kruszywa i podsypce. Na końcu zostaną wypełnione piaskiem.
W połowie kwietnia powinniśmy poznać wyniki przetargu na pierwszy pakiet ulic utwardzanych płytami ażurowymi. Nową nawierzchnię w pierwszej kolejności zyskają następujące ulice: Łucka, Przyłubska, Okopowa oraz Pelikanowa. Z obu stron jezdnie będą ograniczone krawężnikami stabilizującymi całą konstrukcję drogi. Na pierwszy pakiet zarząd dróg planuje przeznaczyć kwotę 3 milionów złotych.
- Szacujemy, że koszty budowy tego typu dróg mogą być 3-4 razy niższe niż w przypadku nawierzchni asfalto-betonowych, a samo układanie płyt też trwa krócej - wyjaśnia Jacek Witkowski, p.o. dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Jednak dopiero po rozstrzygnięciu przetargów będziemy znali ceny, jakie zaproponują wykonawcy. Zgodnie z naszą kalkulacją, koszt to 200 złotych brutto za metr kwadratowy - dodaje.
W sumie drogowcy wytypowali 10 ulic, na których płyty ażurowe można będzie ułożyć. Oprócz tych z pierwszego pakietu, mają to być ulice: Karasiowa, Sybiraków, Borowiacka, Orna, Warneńczyka i Liściasta.
- Przy wyborze braliśmy pod uwagę liczbę gruntówek na danym osiedlu, sprawdzaliśmy przepuszczalność gruntów oraz sprawdzaliśmy, jaki ruch panuje na konkretnej ulicy - wyjaśnia dyrektor Witkowski.
Bydgoscy drogowcy przygotowując się do wdrożenia programu utwardzania płytami ażurowymi, wzorowali się na rozwiązaniach z Poznania czy Gdańska.- Nasze będą wyglądać jednak bardziej estetycznie, bo we wspomnianych miastach układane są płyty typu jumbo - mówi Jacek Witkowski.
Jak przyznają w zarządzie dróg, to program pilotażowy. - Sami jesteśmy ciekawi, jak się sprawdzi i jak ulica będzie wyglądać po np. pierwszej zimie - dodaje szef drogowców.
TOP 15 najlepszych liceów w Kujawsko-Pomorskiem [lista]
Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 28.03.2018