W Inowrocławiu właśnie zaczęły kwitnąć kasztanowce. Specjaliści twierdzą, że w br. nie trzeba będzie zabezpieczać kompresami ich pni przed niebezpiecznym pasożytem, jakim jest szrotówek kasztanowcowiaczek.
Mały szkodnik
Owad po raz pierwszy zaatakował inowrocławskie kasztanowce w 2001 roku. Liście drzew, choć było jeszcze lato, szybko żółkły i opadały. - Kasztanowcowiaczek prędko zaaklimatyzował się w Inowrocławiu, atakując coraz więcej drzew. Początkowo w naszym mieście ze szkodnikiem walczono poprzez grabienie opadłych liści i kompostowanie ich w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych - mówi Anna Patyk, rzecznik ratusza. Metoda ta, przy tak zmasowanym ataku owada, okazała się mało skuteczna.
Jedni z pierwszych
Ponad 700 kasztanowców, które stanowią szczególną ozdobę inowrocławskiej strefy uzdrowiskowej i samych Solanek postanowiono ratować poprzez zastosowanie specjalnych kompresów na pniach. - Byliśmy jednym z pierwszych miast w kraju, które skorzystało z tej metody. Okazała się ona skuteczna i w porównaniu z innymi bezpieczna dla środowiska - dodaje pani rzecznik.
Foliowe opaski, które uniemożliwiały przedostawanie się owada na wyższe partie kasztanowca pojawiły się na inowrocławskich drzewach w 2005 i 2006 roku. Owijano nimi nie tylko pnie kasztanowców stojących na terenach miejskich, ale również i te na prywatnych posesjach.
Na razie nie spokój
- Z prowadzonych obserwacji wynika, że liście na drzewach kasztanowca zaczęły utrzymywać się do przełomu października i listopada - zauważa Anna Patyk.
Na razie inowrocławskim kasztanowcom nic nie zagraża. Mają wspaniałe zielone liście i właśnie zakwitły. Mimo to, miejskie służby cały czas mają drzewa na oku. Jeśli okaże się, że szrotówek znów zacznie atakować, natychmiast zostanie podjęte leczenie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?