https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Po 30 latach policja ponownie ściga znanego opozycjonistę

Krzysztof M. Kaźmierczak
Andrzej Radke został przed laty aresztowany i skazany m.in. za nielegalne wydawanie prasy
Andrzej Radke został przed laty aresztowany i skazany m.in. za nielegalne wydawanie prasy Krzysztof M. Kaźmierczak
W oparciu o przepis z 1984 roku, stworzony po to, by gnębić opozycję, Andrzej Radke ma stanąć przed sądem za krytyczny wobec władz blog.

We wrześniu 1985 roku poznański opozycjonista Andrzej Radke został aresztowany pod zarzutem m.in. nielegalnego wydawania i kolportażu czasopism. Po 30 latach ma ponownie odpowiedzieć za wydawanie prasy bez rejestracji. Zarzucono mu, że według ustawy o prawie prasowym z 1984 roku nielegalnym dziennikiem jest blog wikiduszniki.pl.

Strona poświęcona gminie Duszniki (pow. szamotulski) służyła wyrażaniu opinii na temat lokalnych władz. Na blogu umieszczano wpisy dotyczące farmy elektrowni wiatrowych, przy planowaniu której doszło do nieprawidłowości i działań ówczesnego wójta. Prawdopodobnie to z tego powodu, przed ostatnimi wyborami samorządowymi do organów ścigania złożono doniesienie na wikiduszniki.

- Kiedy mnie wezwano, przyznałem na policji, że zarejestrowałem domenę wikiduszniki, ale byłem przekonany, że sprawa zostanie umorzona. Tymczasem dostałem wezwanie na rozprawę jako obwiniony - relacjonuje Andrzej Radke. - To skandaliczny objaw tłumienia krytyki wobec władz. W taki sposób postępowano za komuny - uważa oburzony Radke.

Rozprawa opozycjonisty, który za swoją działalność otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, ma odbyć się 8 października.

- To brzmi jak ponury żart - skomentował oskarżenie Marek Lenartowski, były działacz Solidarności w Cegielskim.

- W Rosji wprowadzono restrykcje wobec blogerów krytykujących władze. Może w komisariacie policji w Dusznikach o tym coś słyszano, tylko nie zwrócono uwagi na to, że nie chodzi o Polskę tylko o Rosję - na wieść o oskarżeniu A. Radke stwierdził Janusz Pałubicki, legenda wielkopolskiej "S".

Policja nie udzieliła nam informacji, kto złożył doniesienie na wikiduszniki, a podejrzewany o to były wójt twierdzi, że nie pamięta, czy on to zrobił.

- Trudno mi powiedzieć. Może prawnicy przygotowali doniesienie, a ja podpisałem - tłumaczy Adam Woropaj, były wójt Dusznik, który był obiektem krytyki na blogu.

Okazuje się, że policja ograniczyła się do przesłuchania wójta, byłego opozycjonisty, jego żony i sąsiadki. Oskarżając Andrzeja Radke o wydawanie dziennika bez rejestracji nie zasięgnięto opinii biegłego, mimo iż sprawa ma złożony i niejednoznaczny charakter.

- W ocenie prowadzącego sprawę policjanta uzyskanie takiej opinii nie było konieczne - poinformowała nas nadkom. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

Co zastanawiające, zarzut postawiono opozycjoniście, chociaż to nie on jest autorem bloga.

- Mąż tylko zarejestrował domenę. Podczas przesłuchania zeznałam, że wpisy są autorstwa różnych osób, w tym część ja napisałam - mówi Hanna Szumińska, żona Andrzeja Radke, która uważa, że oskarżenie męża jest zemstą za krytykę.

- To za każdym razem bierze się z bezsilności urzędników głęboko zakorzenionych w PRL-u - tak o ściganiu blogerów sądzi Łukasz Siegieda z Łęcznej (woj. lubelskie), który na swojej stronie krytykował lokalne władze i postawiono mu takie zarzuty, jakie otrzymał teraz Radke. Bloger, o którego problemach było głośno w 2014 roku, prawomocnie wygrał batalię z organami ścigania - uznano w sądzie, że blog nie wymaga rejestracji jako czasopismo.

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta
Co zaś do karania za nierejestrację - po pierwsze te przepisy dotyczą dzienników lub czasopism, a nie blogów, a po drugie Trybunał Konstytucyjny już uznał te przepisy za częściowo niekonstytucyjne.
Najwyższy czas się dokształcić.
M
Marta
Na marginesie, w takiej sytuacji należałoby natychmiast złożyć skargę na policjantów, ponieważ istnieje poważne podejrzenie, że działają "na zlecenie" osoby, od której czują się zależni.
Podpisane skargi można wysyłać na adres Komendy Głównej Policji.

Do tego typu nadużyć będzie dochodziło tak długo, jak długo policjanci bardziej niż odpowiedzialności za nadużycia, będą się bali, że podpadną lokalnemu kacykowi.
p
proste
Tego typu praktyki sa charakterystyczne dla moznych zwiazana z ta partia. Mnie tam to nie dziwi-w koncu PSL to w prostej linii kontynuacja komunistycznego ZSL. Poza tym partia, ktora ma 150 tysiecy czlonkow ( pierwsza pod tym wzgledem- PO ma 50 tysiecy) nie moze sie mylic...
s
sceptyk
Polska jest krajem okupowanym przez różnego rodzaju WSIowe mafie.
s
sceptyk
pomimo zgłoszenia przestepstwa przez niżej podpisanego prokuratura umorzyła sprawy.
III RzeszPOspolita = mafijna organizacja z niektórymi atrybutami państwa.
g
gość
w naszej firmie też kupił towar dla swojej drukarni i od 2011 roku zalega 11.235,00
M
Maciej Lesicki
To niestety tragiczna informacja dla Polski. Gdybym przeczytał, że autorzy mają być ukarani za publikowanie nieprawdziwych informacji, ok. Ale z tego co czytam, okazuje się, że trzeba ukarać za publikowanie prawdy o władzy, ponieważ jest ona publikowana bez zgody władzy. To bezapelacyjny dramat polskiej demokracji.
31 węzłowy Burke
To zbieraj Pan ekipę i 8 października do Szamotuł. 31
31 węzłowy Burke
sala 214. Tytuł artykułu jest jednak nieco mylący i Pan KMK jako ówczesny działacz podziemia powinien zaakcentować że w 1984 to była MO czyli milicja . A dopiero w 1990 ( o ile pamięć nie zawodzi) zmieniono milicji nazwę na policja. I tu się pojawia klamra łącząca tamtą reżimową milicję z dzisiejszą , ponoć służącą narodowi, policją . A mianowicie prawodawstwo 1984 czyli z głębokiej nocy dyktatury ciemniaków z sekretarzami PZPR na czele. A MO , m.in , tej dyktatury było zbrojną ręką ; a i nogą też. Widzi ktoś jakąś generalną różnicę ? Panie wójcie z Dusznik , a może pan coś widzi ? 31
31 węzłowy Burke
Termin rozprawy : czwartek 8 październik 2015, godz. 13.00. Oskarżony zbrodzień to Andrzej Radke. Sąd w Szamotułach. Mamy nadzieję że sąd nakaże obić kijami wójta za głupotę . Swoją drogą te wiatraki to chyba nie są mile widziane . Proponuję aby kto może pojawił się w sądzie w Szamotułach . Niech wiedzą że człek nie jest sam. 31
K
Krzysztof Wodniczak
W Poznaniu od 20 lat działa Wielkopolskie Porozumienie Dziennikarzy, które interweniuje w podobnych sprawach m.in. zwolnienia z TVP red.Agaty Ławniczak czy zablokowania przez prezydenta Piły ogłoszeń dla gazety Fakty Pilskie.Jesli redaktor Krzysztof Kazmierczak dostarczy nam pełne informacje to bedziemy intereweniowali w róznych stowarzyszeniach dziennikarskich i klubach Wolności Prasy.
31wB
z Milicja na Policja . Poza tym bez zmian...31
p
podatnik
A co sobie opozycjonista myślał?,że to Polska czy też Rzeczypospolita to po prostu PRL bis!
G
Gość
Prawo jest prawem, jasna sprawa, równe dla wszystkich, ale jego stosowanie, a szczególnie egzekwowanie jest wybiórcze. Komu trzeba, to się zastosuje, wobec innych przymyka się oko. W tym konkretnym przypadku milicja, która stosuje prawo z 1984 wykazała się nadzwyczajną nadgorliwością. Wszystkich tak tam traktują czy tylko tych, którzy pozwalają sobie na krytykę władzy?
s
spokojny
a to Polska właśnie
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska