Przedwczoraj po południu doszło do tragedii w podtoruńskiej Grzywnie. Pijana w sztok 41-latka wjechała w 19-latkę. Dziewczyna szła chodnikiem. - Kierująca oplem zafirą, jadąc drogą powiatową, nagle straciła panowanie nad autem. Kobieta zjechała na chodnik - relacjonuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. - Ranna nastolatka trafiła do jednego z toruńskich szpitali, gdzie zmarła. Okazało się, że sprawczyni wypadku miała ponad 2,5 promila alkoholu we krwi!
We wtorkowe przedpołudnie policjanci ze świeckiej drogówki i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali w Nowych Marzach kierowcę tira. 50-latek, który jechał z Gdańska do Częstochowy, miał w organizmie blisko promil alkoholu.
Teraz prenumerata cyfrowa tańsza o połowę!
Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego zatrzymuje się codziennie kilkunastu kierowców „pod wpływem”. Wczoraj było ich szesnastu. Co ciekawe, podczas poniedziałkowej akcji policji na drogach regionu pod nazwą „Trzeźwy kierujący” zatrzymano „tylko” siedmiu nietrzeźwych, przy czym skontrolowano ponad 14,5 tys. zmotoryzowanych. W akcji uczestniczyło 168 policjantów. W powiatach bydgoskim, mogileńskim, radziejowskim i rypińskim nie ujawniono żadnego takiego przestępstwa. Za to w powiecie aleksandrowskim w ręce policji wpadł 44-latek z ponad dwoma promilami.
- Choć liczba wyeliminowanych nietrzeźwych kierujących jest znacznie mniejsza niż w poprzednich akcjach, to życzylibyśmy sobie, aby nie było ich wcale - mówi Kamila Ogonowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Pijani kierowcy stanowią bowiem jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. A przecież wszystkim powinno na nim zależeć, aby nie dochodziło do tragedii, jakich wciąż jesteśmy świadkami!
- Takie akcje będą powtarzane, ale i w codziennej służbie wyłapujemy nietrzeźwych. Każdy powinien o tym pamiętać - komentuje podinsp. Maciej Zdunowski, szef wojewódzkiej drogówki.
- Tak mała skuteczność policji w tej akcji może wynikać z tego, że kierowcy powiadamiają się o miejscach kontroli, głównie za pomocą mobilnych aplikacji, tych dotyczących ruchu drogowego, korków, kontroli radarowych - uważa młody kierowca, który nie chce ujawniać tożsamości. - Kierowcy ciężarówek wykorzystują zwykle CB Radio. To pożyteczne urządzenia, ale nie uważam, by akurat w tej sprawie miały potwierdzać swoją sprawność. Mnie, każdemu kierowcy oraz pieszym powinno zależeć na wyeliminowaniu z dróg pijaków.
- Młodzieży naprawdę na tym zależy - potwierdza Daniel Kosecki, instruktor, właściciel ośrodka szkolenia kierowców w Chojnicach. - Szkolę już 26 lat i nigdy nie spotkałem się z tym, by ktoś się stawił na jazdę w podejrzanym stanie. Tak było w Tucholi, gdzie szkoliłem jeszcze 15 lat temu, i tak jest w Chojnicach.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo, za które można trafić do więzienia nawet na dwa lata. Sąd orzeka też obligatoryjnie czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jazda po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem i karana jest aresztem do 30 dni albo grzywną do 5 tys. zł. Dochodzi do tego zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
Pogoda na dzień (16.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news