MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po bazylice mniejszej teraz miliony z Unii na kościół gimnazjalny

MARIA EICHLER
Ks. proboszcz Jacek Dawidowski na tle kościoła gimnazjalnego
Ks. proboszcz Jacek Dawidowski na tle kościoła gimnazjalnego Daniel Frymark
W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku ks. proboszcz Jacek Dawidowski złożył podpis pod umową, na mocy której na renowację kościoła gimnazjalnego skapnie z Unii ponad 4 mln zł.

Projekt pn. "Jezuici bez jezuitów" dotyczy adaptacji pojezuickiego kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz budynku pod dawnym kolegium jezuickim, który przylega do świątyni. Barokowy kościół to perełka architektury, jeden z świetniejszych zabytków Chojnic, z bogatą polichromią ścienną i barokowo-rokokowym wyposażeniem. Z racji swego usytuowania - tuż przy szkole średniej - ulubione miejsce na modlitwę przed klasówką. Kultowy kościół chojnickich licealistów, którzy właśnie tu w przełomowych dla siebie chwilach szukali azylu i wsparcia.

- Jezuitów już nie ma, ale my nie możemy dopuścić, żeby się za nas wstydzili - śmieje się ks. proboszcz Jacek Dawidowski, który ma fart do zdobywania unijnej kasy, bo całkiem niedawno miliony zdobył na renowację bazyliki mniejszej, wspaniałej średniowiecznej świątyni.
Remont może kosztować ok. 6 mln zł, z Unii będzie 4,1 mln zł. Co zostanie zrobione za te pieniądze?
Ponieważ kościół jest w kiepskim stanie, bo dach przecieka, tynk odpada, panuje tu wilgoć, a na malowidłach nie brak grzybów, więc wszystko to ma zostać naprawione. Konserwatorzy zajmą się rekonstrukcją pięciu ołtarzy i ambony, renowacją dekoracji malarskich, malatur i elementów architektonicznych.

Na tym nie koniec. W malowniczych podziemiach kościoła ma powstać sala spotkań kulturalnych - na wieczory poezji, pokazy filmów czy inne okoliczności. Pojawią się tu stylowe, dopasowane do charakteru wnętrza meble.

Autorów projektu zainteresowały nie tylko podziemia, także nieużytkowe poddasze nad pojezuickim kościołem i kolegium. Jest pomysł, żeby przeznaczyć je na galerię sztuki.
Partnerami przedsięwzięcia są miasto i starostwo - to ostatnie zajmie się renowacją auli w ogólniaku i będzie partycypowało w remoncie poddasza.
W sumie kościół zyska nową funkcję - kulturalną. Będzie tu można przyjść na koncert, wpaść na kawę, obejrzeć wystawę malarską.

Początek prac być może jesienią, zakończenie dopiero w 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska