Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po co nam odległe kraje... Przecież urlop można w tym roku spędzić na Kujawach

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tu można się poczuć jak u siebie, a przy tym poznać ciekawe miejsca na nowo, a może odkryć coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. Zachęcamy do tego gorąco. To okazja, by wrócić do korzeni, zanim świat nie wróci do stanu sprzed pandemii.

Do zwiedzania naszego regionu pod hasłem „Wakacje u nas” zachęcamy w lipcowe soboty, prezentując zawsze na dwóch stronach jedną z czterech krain geograficznych i kulturowych.

Dziś są to Kujawy - kraina między Wielkopolską na zachodzie i południu a Mazowszem na wschodzie. Północno – wschodnią granicę stanowi szeroka wstęga Wisły. Granica biegnie i dalej ku zachodowi Pradoliną Toruńsko – Eberswaldzką na stolicę regionu – Bydgoszcz napotykając. Na północ od Bydgoszczy i Kanału Bydgoskiego rozpościera się Pomorze i stanowiąca jego część Krajna.

Mowa wszakże o geograficznych ramach Kujaw, bowiem te historyczne i kulturowe za Koronowo sięgają, dokładniej do Strugi Granicznej i rzeki Kamionki. Niektórzy etnografowie chcieliby je daleko za Wisłę przesunąć - ku ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej, które od zarania dziejów były przez Kujawian zasiedlane. My jednak bardziej ukształtowanie terenu za miarę przyjmujemy, choć na naszych łamach akcenty historyczne także silnie eksponujemy.

Pod wodzą Łokietka

Tu przecież ze swego rodowego gniazda w Brześciu Kujawskim Władysław Łokietek (ur. w 1260 lub 1261 r.) swój heroiczny marsz ku zjednoczeniu rozbitej dzielnicowo Polski rozpoczął. Tu także – pod Płowcami i Radziejowem (1331 r.) rozegrała się wielka bitwa z Krzyżakami.

Gotyckie kościoły, jak ten ufundowany przez samego Łokietka na radziejowskim wzgórzu, do dziś górują nad wieloma miejscowościami regionu o znakomitym kunszcie budowniczych i wierze mieszkańców świadcząc.

Na Romańskim Szlaku

A i wcześniejsze dzieje z romańskich murów świątyń w Inowrocławiu, Kościelcu Kujawskim i Kościelnej Wsi można wyczytać.
Dosłownie zaś wyczytać można z papieskiej Bulli gnieźnieńskiej wystawionej w roku 1136 w Pizie i pierwszy raz Kujawy jako krainę geograficzno – etnograficzną wymieniającą.

To jeden z najcenniejszych zabytków polskiej historiografii. Uważa się, że bulla stanowiła potwierdzenie niezależności Kościoła polskiego od metropolii magdeburskiej (czyli niemieckiej).

Kujawskie piramidy

W mroki przeszłości nie do końca odgadnionej zanurzy się zaś ten kto odwiedzi megalityczne (sprzed 5,5 tys. lat) grobowce w Wietrzychowicach pod Izbicą Kujawską. Czasem nazywane są Kujawskimi Piramidami lub kopcami, ewentualnie żalkami. Według archeologów były to pochówki miejscowych władców, starszyzny plemiennej lub kapłanów.

Największe neolityczne budowle przypominające wyglądem niemal wyprostowane węże, mają 100 m długości, zaś w najwyższym miejscu sięgały 5 m. Dziś jest to rezerwat archeologiczny.

Jedziemy do wód

Kujawy to także znakomite, znane w całym kraju uzdrowisk.

Ciechocinek cieszy się przecież sławą perły najjaśniejszej pośród zdrojów, na deptak pod tężnie zapraszając. Jest też stary Inowrocław, który Park Solankowy i własne tężnie posiada. Aby uwieńczyć przegląd ośrodków, gdzie ludzie jeżdżą do wód, wypada też o znajdującym się opodal Włocławka, Wieńcu – Zdroju wspomnieć.

Znakomity Włocławek

Warto też odwiedzić Włocławek - miasto o prastarym i znakomitym rodowodzie.

Wciąż trwają spory, raczej nie rozstrzygnięte, czy właśnie to miasto na miano stolicy Kujaw zasługuje. Jeśli ma o tym stanowić przeniesienie siedziby biskupstwa z Kruszwicy około 1123 roku tu w ujście Zgłowiączki do Wisły, to zdecydowanie tak.

Brześć i Kowal

Inni na Brześć Kujawski wskazują, skoro on właśnie siedzibę lokalnych władców dynastii piastowskiej stanowił i był stolicą księstwa brzesko-kujawskiego.

Aby sprawy historyczne dopełnić i na ten fakt wskazać należy, iż w nieodległym Kowalu w roku 1310 na świat przyszedł syn Łokietka, przyszły król Kazimierz Wielki (ten, który zastał Polskę drewnianą, zostawił 60 lat później murowaną).

Bydgoszcz

Jedną nogą na Kujawach, drugą po przekroczeniu Brdy na Pomorzu (geograficznym), stoi Bydgoszcz, największe miasto całego regionu, jedna (bok Torunia) z jego stolic .
A i ona może poszczycić się starymi zabytkami i niezwykłą budowlą hydrotechniczna – Kanałem Bydgoskim, który od 1774 roku łączy zachód ze wschodem Europy.

W królestwie natury

Są też na Kujawach dwa niezależne królestwa natury: Puszcza Bydgoska i obejmujące także zachodnią część Mazowsza Lasy Gostynińsko – Włocławskie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska