Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska) jest jedynym operatorem, który udziela ulg w abonamencie. Dlatego też dyżur im poświęcony cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Przez dwie godziny na Państwa pytania odpowiadała Maria Piechocka, szefowa Biura Prasowego Orange w Poznaniu.
Kto może liczyć na ulgę na telefon stacjonarny? Ile ona wynosi?
- Ulg udzielamy na podstawie orzeczeń Powiatowego lub Wojewódzkiego Zespołu Orzekającego o Stopniu Niepełnosprawności wydawanych w oparciu o ustawę z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu niepełnosprawnych.
50 procent opłaty podstawowej za przyłączenie do sieci oraz za abonament telefoniczny w większości planów zapłacą niepełnosprawni:
1) w przypadku choroby narządu wzroku - z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (04-O);
2) w przypadku zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu - z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (03-L);
3) w przypadku zastosowania w orzeczeniu więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności:
a) z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku),
b) z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu).
4) rabaty udzielane są osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16. rok życia.
5) rabatów udziela są także osobom niepełnosprawnym, które nabyły prawa do ulg na podstawie rozporządzenia ministra łączności z 21 października 1996 roku w sprawie określenia zakresu dostępu osób niepełnosprawnych do świadczonych usług pocztowych lub telekomunikacyjnych o charakterze powszechnym, jeżeli stopień niepełnosprawności orzeczony został na okres stały; w przypadku okresowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności udziela się rabatów na czas w nich określony.
Moja córka jest całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji. Czy może dostać ulgę na telefon?
- Wspieramy osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej. Od 5 lat w ofercie mamy abonament przyjazny, który kosztuje 18,45 zł. Może go otrzymać osoba, która do firmy dostarczy bon poświadczający fakt otrzymywania stałego zasiłku z pomocy społecznej.
Mam już 83 lata, od 1962 roku mam telefon w TP, teraz w Orange. Czy mogę otrzymać ulgę na telefon?
- Nie mamy specjalnej oferty dla osób starszych. Obecnie 50- proc. zniżkę na abonament otrzymują wszystkie osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność zawiązana jest z uszkodzeniem wzroku, słuchu lub mowy. Warto przyjrzeć się aktualnym planom telefonicznym, które są zdecydowanie tańsze niż wcześniej.
Dlaczego nie ma ulgi na telefon w przypadku, gdy zdecydowałam się na pakiet złożony z telefonu, internetu i telewizji?
- 50-proc. zniżka w opłacie dla osób niepełnosprawnych, spełniających wymienione warunki, dotyczy tylko abonamentu telefonicznego.
Zobacz: Nie odpuścił Telekomunikacji. Teraz go przepraszają i proszą o zaufanie
Przez ostatnie dwa lata miałem zniżkę na telefon. Od ubiegłego miesiąca musze płacić więcej. Czy nie wystarczy raz dostarczyć operatorowi orzeczenie?
- Jeżeli dostarczone zaświadczenie uprawniające do ulgi wydane było na czas określony, to po upływie tego okresu koniecznie trzeba dostarczyć nowe zaświadczenie. Nie ma potrzeby przesyłania corocznie nowych orzeczeń, gdy zostały one przyznane na czas nieoznaczony.
Moja 17 letnia córka jest niewidoma. Telefon jest zapisany na mnie. Czy ja mogę skorzystać z ulgi?
- Rabaty udzielane są osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16. rok życia. Wobec tego z ulgi może skorzystać bezpośrednio pani córka nawet, jeśli nie jest właścicielem telefonu. Musi tylko mieszkać razem z panią, czyli swoim opiekunem prawnym.
Mimo operacji mąż ma duży ubytek słuchu. Ostatnio dostał orzeczenie, że ma znaczny stopień niepełnosprawności. Chcieliśmy skorzystać z ulgi, ale telefon jest zapisany na mnie?
- Rozwiązaniem może być przepisanie telefonu na męża. Powinni Państwo razem udać się do salonu Orange i tam dokonać formalności. Proszę ze sobą zabrać zaświadczenie o niepełnosprawności męża. Od kolejnego miesiąca rachunki powinny zawierać ulgę.
Chciałam mieć oprócz telefonu stacjonarnego, także komórkowy w Orange. Czy ulga, którą mam ze względu na niepełnosprawność, będzie obowiązywać także na komórkę?
Ulgi przyznawane osobom niepełnosprawnym, które dostarczą do Orange zaświadczenie z odpowiednimi symbolami choroby, dotyczą tylko telefonu stacjonarnego Orange Polska. Jeżeli ma pani obydwa telefony w naszej sieci, może pani obniżyć rachunek skorzystać z 15-złotowego rabatu w ramach Orange Open.
Zaniosłem zaświadczenie o niepełnosprawności do salonu w Grudziądzu, a tam powiedziano mi, że muszę udać się do tego salonu, w którym podpisałem umowę. Tego salonu już nie ma. Co mam zrobić?
Zaświadczenie powinien przyjąć najbliższy panu salon Orange. Wyjaśnię, dlaczego tak się nie stało. Może pan je także wysłać pod adres korespondencyjny, który znajduje się na fakutrze za telefon.
Kilka dni temu, zadzwoniono do mnie, abym zmieniła plan standardowy na inny plan, tylko kilka złotych droższy, w którym będę miała nieograniczone połączenia , także na komórki za darmo. Czy w tym przypadku będę mogła nadal korzystać z ulgi dla niepełnospr
Ulgi dla osób niepełnosprawnych dotyczą większości abonamentów telefonicznych dostępnych obecnie w sprzedaży. Dzięki uldze, zapłaci pani połowę opłaty miesięcznej.
Skoro jest zniżka na abonament telefoniczny, to dlaczego nie obejmuje ona opłaty za abonament za internet?
Rabat z tytułu niepełnosprawności dotyczy tylko abonamentu telefonicznego. Za niego pobierana jest opłata w wysokości 50 proc. wybranego planu telefonicznego. Nie ma ulgi na neostradę.
Czy z ulgi ze względu na niepełnosprawność mogą skorzystać tylko osoby w podeszłym wieku?
- Rabaty udzielane są osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16. rok życia. Wobec tego z ulgi mogą skorzystać także uprawnione małoletnie dzieci. Takie dziecko nie musi być właścicielem telefonu, ale musi mieszkać razem z opiekunem prawnym.
Syn ma przyznaną grupę inwalidztwa związaną z narządami ruchu. Ze względu na problemy z poruszaniem się nie może pracować. Czy przysługują mu jakieś ulgi w abonamencie telefonicznym z tego tytułu?
Niestety, nie. Ulgi przyznajemy osobom na podstawie orzeczeń stopnia niepełnosprawności w związku z chorobą wzroku, (znaczny stopień niepełnosprawności) oraz znacznego lub umiarkowanego stopnia zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu. Jednakże osobom trwale niezdolnym do pracy, w trudnej sytuacji ekonomicznej, pobierającym świadczenia z ośrodków pomocy społecznej, proponujemy plan przyjazny z pakietem 30 darmowych minut.
Mam okresowe orzeczenie o niepełnosprawności. Jest ważne do końca października tego roku. Czy po tym czasie muszę znowu udać się do lekarza po nowe orzeczenie, a następnie okazać je w Orange?
Ulgę będzie pan otrzymywał do końca października tego roku. Dalej będzie pan mógł mniej płacić za abonament, o ile dostarczy pan do Orange aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Ulga będzie przysługiwała na czas zapisany na zaświadczeniu.
- Poruszam się o kulach. Czy mogę liczyć na jakiś rabat w opłacie za telefon?
- Niestety nie. Rabaty przyznaje się osobom niepełnosprawnym:
1) w przypadku choroby narządu wzroku - z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (04-O);
2) w przypadku zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu - z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (03-L);
3) w przypadku zastosowania przez Zespół Orzekający w orzeczeniu więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności:
a) z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku),
b) z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu).
4) rabaty udzielane są osobom niepełnosprawnym, które ukończyły 16. rok życia.
5) rabatów udziela są także osobom niepełnosprawnym, które nabyły prawa do ulg na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Łączności z 21 października 1996 roku w sprawie określenia zakresu dostępu osób niepełnosprawnych do świadczonych usług pocztowych lub telekomunikacyjnych o charakterze powszechnym, jeżeli stopień niepełnosprawności orzeczony został na okres stały; w przypadku okresowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności udziela się rabatów na czas w nich określony.
Czy Orange może odmówić przyznania ulgi dla niepełnosprawnych?
- Ulgi przyznawane są wszystkim tym, którzy dostarczą odpowiednie i aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Gdzie można otrzymać zaświadczenie o niepełnosprawności?
- Proszę zgłosić się do Powiatowego lub Wojewódzkiego Zespołu Orzekającego o Stopniu Niepełnosprawności w mieście, w którym pani mieszka.
Czytaj e-wydanie »