Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po przerwie epidemicznej toruńscy turyści wracają na szlaki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Sławomir Kowalski
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza po przerwie do udziału w dwóch wycieczkach turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid-19.

Pierwsza odbędzie się o wycieczka krajoznawczo – piesza w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów w sobotę 6 czerwca o godz. 9.00 na przystanku autobusowym MZK przy skrzyżowaniu Szosy Lubickiej z ul. Rydygiera (vis-a-vis pawilonu Tesco).

Turyści pod opieką przodownika turystyki pieszej Hanny Czech udadzą się najpierw Szlakiem Fortecznym (znaki czarne) w okolice Fortu I, aby tam dojść do międzynarodowego szlaku pieszego E-11 (znaki żółte). Szlakiem żółtym noszącym imię Franciszka Łęgowskiego powędrują do Kaszczorka (gotycki kościół św. Krzyża), a następnie tuż przed Złotorią zejdą ze szlaku, dalej wędrując duktami i drogami leśnymi.

Kolejnymi etapami wycieczki będzie osiedle Lampusz oraz Leśniczówka Bielawy. Osiedle Lampusz to dawna część wybudowania Kaszczorek, którą po II wojnie przyłączono do Lubicza, natomiast Bielawy to dawny majątek ziemski. Zakończenie wędrówki nastąpi przy pętli tramwajowej MZK przy ul. Olimpijskiej.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK na Bielawach (obecnie część Torunia) jeszcze w XVII wieku znajdowały się pastwiska należące do miasta Torunia. W 1784 roku na mapie zaznaczono istniejącą Karczmę Bielawską. W 1880 roku właścicielem majątku Bielawy wraz z folwarkiem Antoniewo i osadą Buchta, obejmującego łącznie powierzchnię 768 ha, a także dużą cegielnią w Antoniewie był Rudolf Czarliński. W latach 1921 – 1930 majątek Bielawy należał do księżnej Marii Sułkowskiej. Na zapleczu pawilonu Leroy Merlin a Szosą Lubicką możemy zobaczyć dwór zbudowany w 2. połowie XIX wieku, później przebudowany, z charakterystycznym ceglanym szczytem schodkowym w elewacji wejściowej. Otaczający dwór park powstał w końcu XVIII wieku, zajmuje około 4,5 ha powierzchnię.

Druga wycieczka - rowerowa - odbędzie się w niedzielę 7 czerwca. Spotkanie cyklistów o godz. 10.00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego, skąd wyjadą na trasę z przewodnikiem miejskim Katarzyną Witkowską oraz przodownikiem turystyki kolarskiej Waldemarem Wieczorkowskim.

Trasa wycieczki będzie wiodła przez Jakubskie Przedmieście, Rubinkowo oraz Mokre i będzie miała około 15 km długości.

Celem wycieczki współorganizowanej z Urzędem Miasta Torunia jest przede wszystkim: uczczenie 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski oraz poznawanie historii i promocja obiektów zabytkowych Torunia. W trakcie wycieczki przy kilku obiektach historycznych pani przewodnik przybliży uczestnikom wyprawy dzieje Torunia w okresie międzywojennym.

Aby wziąć udział w jednej z wymienionych wycieczek, wystarczy zgłosić się we właściwym miejscu spotkania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska