Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po spotkaniu Donalda Tuska z Ursulą von der Leyen. Co z pieniędzmi na KPO dla Polski?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów, szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że  otrzymała od Polski „pierwszy wniosek o wypłatę środków z KPO”.
Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów, szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że otrzymała od Polski „pierwszy wniosek o wypłatę środków z KPO”. PAP/Marcin Obara
W Brukseli odbyło się spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z premierem Donaldem Tuskiem. Po rozmowach szefowa KE poinformowała, co z pieniędzmi dla Polski na Krajowy Plan Odbudowy.

Po spotkaniu Tusk - von der Leyen

Premier Donald Tusk, który od środy przebywa w Brukseli, przed drugim dniem szczytu Rady Europejskiej spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Szefowa KE z zadowoleniem przyjęła plany Tuska, aby jednym z priorytetów jego rządów była praworządność. Doceniła też determinację nowego premiera do rozwiązania wszystkich zastrzeżeń, wyrażonych w ostatnich latach przez Trybunał Sprawiedliwości UE oraz Komisję Europejską.

– Z zadowoleniem przyjmuję również fakt, iż podjąłeś inicjatywę, aby Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. To doskonałe wieści, przede wszystkim dla polskich obywateli, ale również dla partnerów europejskich oraz obywateli Europy – powiedziała na konferencji prasowej.

– Mamy wspólny cel dokonania postępu w kontekście Next Generation EU (unijnego funduszu odbudowy). Jestem bardzo zadowolona, że otrzymaliśmy pierwszy wniosek o wypłatę środków. Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę, w szczególności nad realizacją kamieni milowych dotyczących niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty – dodała.

Co ze środkami na KPO?

Von der Leyen podkreśliła - podczas wspólnego briefingu z Donaldem Tuskiem - że „zbyt długo zastrzeżenia dotyczące praworządności ograniczały możliwość do udzielania pomocy Polsce w celu modernizacji gospodarki oraz przeprowadzenia transformacji ekologiczne, cyfrowej”.

– Komisja jest gotowa do przekazania Polsce 5 mld euro w ramach prefinansowania, czyli w ramach zaliczki. Pomoże to Polsce przeprowadzić prace dekarbonizacyjne i walczyć ze zmianą klimatu, ponieważ jest to jeden z najważniejszych priorytetów dla nas wszystkich. Potrzebujemy Polski, która będzie razem z nami w tym obszarze działała – powiedziała.

Komisja Europejska w drugiej połowie listopada wydała pozytywną opinię w sprawie zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o ponad 5 mld euro zaliczek.

Wówczas resort funduszy i polityki regionalnej informował, że chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 marca i dodatkowe 2,76 mld euro dotacji z REPowerEU, które zaprogramowano w zmienionym KPO wysłanym do KE 31 sierpnia.

17 listopada ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki informował, że „pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mają szanse wpłynąć już w grudniu albo na początku przyszłego roku”.
– Polska gospodarka dostanie zastrzyk finansowy w związku z zamknięciem pewnego procesu dotyczącego prac nad KPO – oświadczył 8 grudnia w Brukseli ówczesny minister finansów Andrzej Kosztowniak.

Tusk: Kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce

Z kolei premier Donald Tusk powiedział, że „każdy, kto zna realia europejskie i nasze polskie wie, że dawno nie mieliśmy w Brukseli tak lojalnego i serdecznego sojusznika polskich spraw, jak pani przewodnicząca KE”.

Podziękował tym, którzy włożyli najwięcej wysiłku w kwestie praworządności w Polsce. – Bo przecież my ciesząc się dzisiaj, że ta lawina decyzji ruszyła, że są pierwsze i to duże pieniądze, że polski rząd złożył w końcu wniosek, pamiętamy, że to nie pieniądze były tu najważniejsze. Chodzi o miejsce Polski w Europie, nasze wspólne wartości. W Polsce nastąpiła zmiana, bo polscy sędziowie, adwokaci, prokuratorzy i obywatele nigdy nie pogodzili się z łamaniem zasad konstytucyjnych. Nigdy nie zgodzili się na Polskę bez rządów prawa – wskazał.

Zdaniem premiera „głównymi autorami sukcesu są ci wszyscy w Polsce, którzy nie poddali się w staraniach i w walce o praworządność i rządy prawa”.

– Dobra wola i wzajemne zaufanie, a w naszym przypadku też przyjaźń, ułatwiają pracę, ale kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce – powiedział szef rządu.

Minister podpisała wniosek o pierwszą płatność z KPO

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała na platformie X, że „w imieniu polskich obywateli podpisała wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO”. „Czekamy też na zaliczkę 5 mld euro” – dodała.

„Nasze pieniądze wreszcie ruszyły! Na dzień dobry 22 miliardy PLN, jeszcze w tym roku! Wniosek o kolejne 30 już złożony. CDN” – napisał z kolei na X premier Donald Tusk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po spotkaniu Donalda Tuska z Ursulą von der Leyen. Co z pieniędzmi na KPO dla Polski? - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska