Decyzję o wyjeździe na zagraniczne studia można podjąć nie tylko tuż po zdanej maturze, ale również już podczas studiowania na polskiej uczelni. Rząd polski podpisał umowy o współpracy naukowej z ponad 20 państwami. Wymianą studentów zajmuje się Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które podlega resortowi edukacji.
Potrzebna pomoc
Niewiele osób stać na samodzielne pokrycie wszystkich kosztów wyjazdu na zagraniczne studia. Trzeba bowiem opłacić nie tylko czesne, ale również mieć pieniądze na utrzymanie, a więc na zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Niezbędne są również książki i podręczniki. Studenci, którzy wcześniej załatwią sobie wizy uprawniające do uzyskania pozwolenia na pracę będą mogli dorobić na podstawowe wydatki. Coraz popularniejsze staje się również poszukiwanie firmy - sponsora, który pomaga w opłaceniu studiów, w zamian za odpracowanie ich po ukończeniu nauki.
Wyjazd można oczywiście zorganizować na własną rękę. Jednak lepszym rozwiązaniem, przynajmniej ze względów finansowych, są starania o udział w programach edukacyjnych Unii Europejskiej: Sokrates lub Erasmus. Ich koordynacją w naszym kraju zajmuje się Narodowa Agencja, działająca w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Szczegóły dotyczące tych programów można znaleźć na stronie www.socrates.org.pl. Innym sposobem na finansowanie nauki za granicą może być stypendium rządowe.
Ważny certyfikat
Formularze oraz szczegóły dotyczące studiowania w zagranicznych uczelniach można znaleźć na ich stronach internetowych. Z reguły zagraniczne szkoły wyższe domagają się od polskiego studenta zaświadczenia o stanie konta bankowego lub zaświadczenia potwierdzającego przyznanie stypendium. W ten sposób chcą mieć pewność, iż będzie on w stanie pokryć koszty podejmowanej nauki. Ponadto, w każdej z nich trzeba udokumentować umiejętność posługiwania się językiem obcym. W tym celu należy przedłożyć odpowiedni certyfikat. Najczęściej wymaganymi certyfikatami potwierdzającymi znajomość języka angielskiego są: Test of English as a Foreign Language (TOEFL), IELTS, SAT I oraz SAT II. Z kolei znajomość języka niemieckiego z reguły można udokumentować np. z pomocą Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaf).
Po wiedzę za granicę
(bz)
Za miesiąc matura. Wybierając dalszą drogę kształcenia może warto pomyśleć o studiach za granicą.