Jadwiga Konieczna, Gizela Górska, Bagniewska Helena, i Grzegorz Miedzianowski - to grudziądzcy radni, którzy będą też pełnić funkcje ławników w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu. Ubiegało się o to 600 grudziądzan. Wybierano 170.
Z zadziwiającą zgodnością
grudziądzcy radni wybierali ławników do sądów w Grudziądzu i Toruniu. Większość wybranych ławników nosi nazwiska takie same jak grudziądzcy radni oraz inne osoby publiczne.
Kandydatów na ławników do orzekania w sądach Rejonowym w Grudziądzu i Okręgowym w Toruniu było bardzo wielu. 217. propozycji zgłosiły stowarzyszenia i organizacje, a 385. osób na własną rękę zdobyło podpisy poparcia 25. grudziądzan. To było warunkiem zgłoszenia indywidualnego.
Niektóre zgłoszenia
odpadły już na starcie
_- Odrzuciliśmy 32 wnioski. Dwie osoby były karane, za osiem nie chciała poręczyć policja, sześć osób wniosek złożyło dwa razy, a szesnaście nie spełniało wymogów związanych z wiekiem ławnika - _mówi radny Antoni Wiśniewski, przewodniczący komisji oceniającej wnioski.
Nawet po odrzuceniu części kandydatur, wybór na listach był bardzo duży. Radni jednak głosowali bardzo jednolicie. Bez względu na opcję polityczną. Większość osób, które będą pełniły obowiązki sądowych ławników, zdobyły po około 20 głosów. Na kilku kandydatów oddano po jednym głosie, na rzeszę pozostałych nie postawił żaden z radnych.
Ławnicy sądowi
otrzymują wynagrodzenia
Jeśli mają pracę - to rekompensata za dzień "ławnikowania" odpowiada kwocie jaką otrzymaliby podczas jednodniowego urlopu. Jeśli ławnik nie ma pracy, najczęściej są to emeryci, otrzymuje wynagrodzenie liczone według specjalnego wskaźnika. Obecnie za każde posiedzenie z kasy sądu odebrać mogą 41 złotych. W obu wypadkach ławnicy mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu do sądu, a jeśli trzeba to i dietę.
Listę ławników sądowych wybranych przez grudziądzkich radnych, przejrzeć może każdy. Wywieszona jest w Biurze Obsługi Interesantów na parterze oraz przy Biurze Rady Miejskiej na piętrze Ratusza.
