5 z 12
Dysk Sabu...
fot. replika prehistorycznego artefaktu, Christian Hart/Public domain

Dysk Sabu

Dysk Sabu to jeden z najbardziej tajemniczych artefaktów starożytnego Egiptu. Choć wygląda jak samochodowy kołpak, pochodzi sprzed ponad 5 tysięcy lat. Widoczny na zdjęciu obiekt to nie żart, lecz dosyć wierna replika.

Obiekt, znajdujący się dziś w zbiorach Muzeum Kairskiego, odkryto w 1936 roku w grobowcu Sabu - syna faraona Anedżiba. Sam grobowiec pochodzi z około 3100-3000 r. p.n.e. Tajemniczy dysk znajdował się wśród wielu typowych przedmiotów jak noże, strzały i ozdoby.

Artefakt został wykonany z meta-aleurolitu, popularnego materiału w Starożytnym Egipcie, używanego do rzeźbienia delikatnych przedmiotów. Najbardziej zagadkowy jest kształt dysku, a co za tym idzie - jego przeznaczenie. Kairskie muzeum tłumaczy, że dysk prawdopodobnie służył jako waza na kwiaty, z czym nie zgadza się szereg egiptologów. Wśród wielu teorii na temat funkcji dysku pojawiły się te o nawilżaczu powietrza, wirniku do pompy czy... części generatora.

Zagadka przeznaczenia dysku do dziś nie została rozwiązana, przez co jest on jednym z najbardziej tajemniczych przedmiotów pochodzących ze starożytnego Egiptu.

6 z 12
Koh-i-noor...
fot. replika diamentu, Wikimedia Commons/Chris 73/CC BY-SA 3.0

Koh-i-noor

Pochodzący z Indii diament Koh-i-noor, co z hinduskiego oznacza Góra światła, jest jednym z największych na świecie. Waży aż 105 karatów (21,6 g). Według legendy odkryto go w południowych Indiach 5 tysięcy lat temu, na czole chłopca porzuconego nad brzegiem rzeki. Jak się okazało, dziecko miało być Karną - synem Boga Słońca.

Tak naprawdę jednak nie są znane najwcześniejsze dzieje kamienia. Pierwsza informacja o diamencie - będącym własnością radży Malwy - znalazła się w kronikach w 1304 roku. Przez 200 lat o kamieniu nie pojawiały się żadne wzmianki, aż pojawił się w skarbcu Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów w 1526 roku.

Ostatecznie wylądował w rękach Kompanii Wschodnioindyjskiej, która to, z okazji 250 rocznicy swojego istnienia, podarowała go królowej Wiktorii. Koh-i-noor do dziś zdobi koronę brytyjską. Legenda głosi jednak, że kamień przynosi nieszczęście - jego posiadacze mają umierać na skutek zdrady. W wyniku przeszlifowania diament utracił 40% pierwotnej masy.

7 z 12
Kamień ze Scone...
fot. replika kamienia, Wikimedia Commons/Aaron Bradley/CC BY-SA 2.0

Kamień ze Scone

Kamień koronacyjny królów Szkocji, a od roku 1296 - królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Nazywano go „mówiącym” lub „proroczym” kamieniem, jako że, zgodnie z legendą, miał wskazywać prawowitego władcę. W obliczu samozwańczego uzurpatora kamień miał z trzaskiem pękać na pół.

Owiany legendami kamień ma nie mniej tajemniczą genezę. Miał służyć Jakubowi jako poduszka w Betel, gdzie Jakub doznał objawienia. Nie wiadomo, jak znalazł się w Szkocji, jednak wiadomo, że skradł go Edward I Długonogi, król Anglii.

Po przewiezieniu kamienia do opactwa westminsterskiego, przez pewien czas znajdował się on pod siedziskiem tronu, na którym koronowana była m.in. Elżbieta II. Dziś znajduje się na zamku w Edynburgu. Prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdziwego pochodzenia "kamienia przeznaczenia".

8 z 12
Sztylet Tutanchamona...
fot. Wikimedia Commons/Howard Carter, Daniela Comelli, Massimo D'orazio, Luigi Folco, et al./© John Wiley & Sons, Inc

Sztylet Tutanchamona

Sztylet znaleziony w grobie Tutanchamona, odkrytym w 1922 roku, ma... nieziemskie pochodzenie! Nie jest to jednak żadna teoria spiskowa, lecz zupełnie dosłowne rozumienie - ostrze sztyletu zostało bowiem wykonane z fragmentów meteorytu, który przed tysiącami lat uderzył w Ziemię.

W jaki sposób odkryto niezwykłość artefaktu? Jako jedyny z wielu przedmiotów znalezionych w grobowcu nie poddawał się biegowi czasu. Naukowcy przez lata zastanawiali się, skąd Egipcjanie znali tak wysoce zaawansowaną technikę wytapiania metali, pozwalającą na stworzenie niezwykle wyrafinowanego ostrza. Odpowiedź przyszła z czasem.

W 2000 roku w pobliżu Aleksandrii znaleziono meteoryt Kharga. Po porównaniu jego składu ze stopem, z którego wykonano ostrze okazało się, że właśnie udało się namierzyć najbardziej prawdopodobne źródło surowca. Egipcjanie musieli zdawać sobie sprawę z niezwykłego pochodzenia meteorytu - nie bez powodu wykuto z niego sztylet dla samego Faraona.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Kobiety o takich imionach to często kłamczuchy! Tak mówi Wielka Księga Imion

Kobiety o takich imionach to często kłamczuchy! Tak mówi Wielka Księga Imion

Rozsyp to koło cebuli. Ten nawóz sprawi, że cebul będzie mnóstwo na grządkach!

Rozsyp to koło cebuli. Ten nawóz sprawi, że cebul będzie mnóstwo na grządkach!

Zobacz również

Kobiety o takich imionach to często kłamczuchy! Tak mówi Wielka Księga Imion

Kobiety o takich imionach to często kłamczuchy! Tak mówi Wielka Księga Imion

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy