Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi pomkną teraz szybciej towarową obwodnicą Bydgoszczy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Sprawny, szybszy i bezpieczniejszy przewóz ładunków na tzw. towarowej obwodnicy Bydgoszczy, to efekt prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ponad 14 milionów złotych.

Na stacjach Bydgoszcz Emilianowo oraz Bydgoszcz Leśna są już nowe tory i rozjazdy. Zakończyły się zasadnicze prace finansowane ze środków własnych i budżetowych.

- PLK zakończyły remont stacji Bydgoszcz Emilianowo. Wymieniony został tor, zaś 7 nowych rozjazdów umożliwi sprawny przejazd składów z toru na tor. Zamontowano nowe urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym, które zapewnią bezpieczną obsługę pociągów towarowych - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wcześniej, w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 201 na odcinku Nowa Wieś Wielka – Maksymilianowo – etap III”, PLK wzmocniły podtorze na szlaku Bydgoszcz Emilianowo – Bydgoszcz Wschód oraz wymieniły 3 rozjazdy na stacji Bydgoszcz Leśna.

Poprawi się bezpieczeństwo na torach. Najpierw w Bydgoszczy, Łodzi, Wałbrzychu, Krakowie, Gdyni i Poznaniu

Wykonawca wykona jeszcze tzw. prace okołotorowe, co potrwa do końca października. Wartość prac to 14,2 mln zł netto ze środków budżetowych i własnych PLK.

Prace na obwodnicy to trzeci i ostatni etap prac w ramach projektu „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska” na tzw. towarowej obwodnicy Bydgoszczy. W latach 2016-2018, za ponad 115 mln zł ze środków budżetowych, PLK wymieniły około 60 km torów i około 25 km sieci trakcyjnej.

Sprawny przejazd z jednego toru na drugi jest możliwy dzięki 16 nowym rozjazdom. Prace objęły także 6 wiaduktów kolejowych i 1 most. Nowa nawierzchnia jest na 12 przejazdach kolejowo-drogowych.

Kolej szybsza i bezpieczniejsza już w 2026 roku. Z Bydgoszczy do Gdańska dojedziemy w 63 minuty!

Dzięki inwestycji pociągi towarowe już na całym zmodernizowanym odcinku pojadą z prędkością do 100 km/h. Przewóz towarów będzie nie tylko szybszy i sprawniejszy, ale i bezpieczniejszy. W efekcie inwestycji możliwy będzie przejazd cięższymi składami z naciskiem 221 kN na oś. Skróci się także czas przewozu ładunków i zwiększy konkurencyjność przewozów towarowych względem innych środków transportu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska