Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczują się jak prawdziwi posłowie

Kamila Mróz
Ola z II LO w Toruniu postanowiła, że zostanie prezydentem. Na razie jest na to za młoda, więc swoją karierę polityczną zaczyna od parlamentu dziecięcego. Razem z nią 1 czerwca w Sejmie zasiądzie 25 uczniów z naszego województwa.

W Dniu Dziecka, już po raz 15, na Wiejskiej w Warszawie rozpocznie obrady Sejm Dzieci i Młodzieży. Nasze województwo będzie w nim reprezentować 26 młodych posłów, m.in. z toruńskich: Gimnazjum nr 3, Zespołu Szkół nr 28, Zespołu Szkół nr 2, czy V LO. To laureaci ogólnopolskiego konkursu.

Napisali to, co myślą

Od IX edycji uczniów do konkursu przygotowuje Jacek Zywert - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.

- Młodzież musiała napisać pracę na jeden z trzech tematów, które co roku podaje komitet organizacyjny. Wysyłane są one do kuratorium, tam komisja je ocenia i wyłania najlepsze; tyle, ile w danym roku komitet główny danemu województwu przyznał miejsc w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Nasz region tradycyjnie od kilku lat ma ich 26 miejsc - wyjaśnia nauczyciel.

Aleksandra Paradowska jest jedną z trójki młodych posłów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. W sejmowych ławach zasiądzie już po raz drugi.

- To co przeżyłam w ubiegłym roku skłoniło mnie do tego, żeby wziąć udział w konkursie i tym razem. Interesuję się sceną polityczną, więc dla mnie była to żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie. Mogliśmy poczuć się jak prawdziwi posłowie, traktowano nas tam bardzo serio. Robiliśmy to wszystko, co robią parlamentarzyści; siedzieliśmy w tych samych miejscach i chodziliśmy tymi samymi korytarzami. Przy okazji mieliśmy okazję porozmawiać na tematy, które nas wszystkich interesują - mówi Ola.

Toruńska licealistka poważnie myśli o tym, żeby w przyszłości zostać prezydentem.

Uczmy się na błędach

Jej kolega Rafał Jabłoński znalazł się gronie najlepszych z najlepszych, dlatego dodatkowo wszedł w skład komisji, która zajmie się przygotowaniem projektów uchwał.

W swoim wypracowaniu odniósł się do słów Jana Pawła II: "Nie ma wolności bez solidarności". Pisał o patriotyzmie i o wartościach chrześcijańskich.

- Powinniśmy być jedną, wielką wspólnotą i nie krzywdzić się wzajemnie, ucząc się na błędach przeszłości, bo nie wiemy, co jeszcze może się wydarzyć - mówi.

Rozsądni i odpowiedzialni

Patriotyzm ważny jest także dla Laury Bickiej.

- Gdy dowiedziałam się o konkursie zaczęłam rozmawiać o tym dużo z rodzicami, zresztą moi przodkowie walczyli podczas II wojny światowej - opowiada. W swojej pracy dużo miejsca poświęciła gospodarce, ponieważ uważa, że ważny jest rozwój nowoczesnej technologii.

Laura, jak na swój wiek (gimnazjum) jest poważna, Rafał - rozsądny, Ola wytrwale dąży do celu. Ich nauczyciel mówi, że z przyjemnością pracowało mu się z takimi uczniami. Na pewno będą więc odpowiedzialnymi posłami. W przeciwieństwie do niektórych naszych dorosłych reprezentantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska