Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod drogą S5 kryją się siekierki przodków. Tu się od neolitu dobrze żyło

Agata Kozicka
W środku u góry neolityczna siekierka, koralik w środku to średniowieczny przęślik, na dole - średniowieczny nóż żelazny
W środku u góry neolityczna siekierka, koralik w środku to średniowieczny przęślik, na dole - średniowieczny nóż żelazny Fot. dostarczone przez GDDKiA
Początki osadnictwa w okolicach Zbrachlina sięgają epoki neolitu tj. 6 tysiąclecia p.n.e. Badania archeologiczne realizowane przy okazji budowy drogi ekspresowej S5 to potwierdzają.

Od sierpnia archeolodzy w pierwszej kolejności przebadali stanowiska w miejscach priorytetowych dla inwestycji, gdzie jako pierwsze rozpoczęły się działania budowlane. Znane są już wstępne wyniki badań archeologicznych na 3 stanowiskach w okolicach Zbrachlina.

Przerwana budowa na Hallera

- W trakcie badań archeolodzy natrafili na pozostałości osadnictwa niemal z wszystkich okresów w dziejach - podaje Michał Wiśniewski, archeolog z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Najliczniej wystąpiły zabytki potwierdzające zasiedlenie tego terenu w młodszej epoce kamienia zwanej neolitem. Na interesującym nas obszarze, okres ten rozpoczął się około 4200 lat p.n.e. i trwał do około 1700 roku p.n.e.

Mam Pytanie - rozmowa z Michałem Musielakiem - partia Razem.

  

Archeolodzy znaleźli łącznie 28 jam osadniczych tej ludności. - A w nich ceramikę naczyniową wyróżniającą się charakterystycznym i rozpoznawalnym zdobieniem jak i typową technologią wypału gliny, wióry krzemienne oraz - chyba najciekawszy przedmiot z tego czasu - siekierkę kamienną - wymienia Wiśniewski.

Szczątki pod nogami

Kolejnym wyraźnie rozpoznanym w trakcie badań okresem jest wczesne średniowiecze (na tych terenach datowane na pierwsze wieki naszej ery). W okolicach Zbrachlina zarejestrowano kilka obiektów-pozostałości osadniczych z tego czasu. Znaleziono ceramikę naczyniową, kości zwierzęce, noże żelazne oraz przęślik gliniany stanowiący element tradycyjnego warsztatu tkackiego.

Ale i okres między neolitem a średniowieczem odcisnął się w tych rejonach. - W postaci pojedynczych obiektów z wczesnej epoki brązu (ok. 1700 lat. p.n.e. – ok. 1250 lat p.n.e.), epoki żelaza (ok. 1250 lat p.n.e. – ok. 650 r. n.e.) oraz okresu nowożytnego (XVI-XIX w.).

- Mówimy tutaj o fragmentach ceramiki naczyniowej oraz nowożytnych kaflach piecowych - dodaje Wiśniewski.

I podsumowuje: - Z tych kilku stanowisk możemy wnioskować, że ten rejon zamieszkiwali ludzie od 6 tys. lat właściwie nieprzerwanie. Żyzne gleby, bliskość rzeki i dogodne ukształtowanie terenu, m.in. pełniące funkcje obronne, stanowiły o atrakcyjności tego terenu.

Archeologiczne badania nadal trwają. Ich zakończenie planowane jest na początek grudnia 2017 r. Znalezione przedmioty zostaną oczyszczone i zakonserwowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska