Niektórzy rolnicy z rejonu grudziądzkiego, zwłaszcza terenów w pobliżu Łasina, Gruty, Nowych Mostów, co pewien czas w trakcie orania pól, wydobywają z ziemi narzędzia pochodzące z czasów czwartego lub trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem. W miniony wtorek swoje znaleziska przekazali archeologowi z grudziądzkiego muzeum - Małgorzacie Kurzyńskiej panowie Adam Szafryna z Węgrowa w gminie Grudziądz i Kazimierz Badalewski z Nowych Mostów w gminie Łasin.
Kamienne najtrwalsze
- Na początku sierpnia tego roku siekierkę kamienną przekazał nam pan Andrzej Kunat z Gruty. Teraz z podobnymi przedmiotami znalezionymi na swoich polach postanowili się rozstać następni rolnicy.- informuje Małgorzata Kurzyńska - Są to siekierki, topory, tłuk i rozcieracze wykonane z kamienia. Narzędzia takie wykonywano i wykorzystywano w neolicie, młodszej epoce kamienia, w okresie od 4500 do 1800 r p.n.e. Ich twórcami mogli być pierwsi rolnicy na ziemi chełmińskiej czyli twórcy kultur ceramiki wstęgowej rytej i kłutej lub kultury pucharów lejkowatych. Nie potrafili wówczas jeszcze wytwarzać narzędzi z metali, jedynie z drewna, kości, poroży i - jak te właśnie nam przekazane, najtrwalsze - z surowca kamiennego.
_Były one niezbędne ówczesnym mieszkańcom do polowania na zwierzynę, w trzebieniu lasów, budowie domostw, także jako broń.
Jest ich kilkaset
Jak opowiadali panowie A. Szafryna i K. Badalewski, przedmioty te znajdują na swoich polach zawsze w tych samych miejscach, co świadczy o tym, że nie są to odosobnione znaleziska, lecz pochodzą ze starożytnych osiedli ludzkich. Niestety, duża liczba wyoranych narzędzi dowodzi, że osady te zostały w dużym stopniu zniszczone - poprzez intensywne prace polowe (zwłaszcza głęboką orkę). - Mamy w muzeum kilkaset takich znalezisk. Wszystkie są cenne, bowiem dokumentują miejsca trwałego osadnictwa epoki kamienia na naszych terenach. Nieprzypadkowo wydobywa się je z pól w rejonie Gruty i Łasina, gdzie warunki, zwłaszcza sąsiedztwo akwenów wodnych, sprzyjały osadnictwu _- objaśnia dyrektor muzeum Ryszard Boguwolski.
W ub.r. podobne narzędzia kamienne przekazali grudziądzkiemu muzeum: E. Chodkiewicz z Grudziądza i W. Giemza z Nowej Wsi pod Grudziądzem. Wszystkie te eksponaty mają ogromną wartość naukową. Niektóre, zwłaszcza te z Nowych Mostów, znajdą się na wystawie w Urzędzie Miasta i Gminy w Łasinie, przygotowanej z okazji 700-lecia miasta.
Siekierki dla muzeum
(marz)

Kazimierz Badalewski z żoną Bogumiłą (z Nowych Mostów) pokazują swoje znaleziska archeologowi Małgorzacie Kurzyńskiej (pierwsza z prawej).
Wykonane z kamienia narzędzia (m.in. siekierki i topory) z epoki neolitu, znalezione na polach przez rolników, wzbogaciły zbiory grudziądzkiego muzeum. Świadczą one o trwałym osadnictwie w epoce kamienia na naszych terenach.