Pod Gniewkowem 2000 lat temu funkcjonowała mennica celtycka [zdjęcia]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Dr Marcin Rudnicki zaprezentował fotografie kilkudziesięciu monet celtyckich, w większości uznawanych za lokalne emisje
Dr Marcin Rudnicki zaprezentował fotografie kilkudziesięciu monet celtyckich, w większości uznawanych za lokalne emisje Nadesłane
Takie wnioski wysnuł na spotkaniu z mieszkańcami dr Marcin Rudnicki, archeolog, znawca celtyckiego mennictwa na ziemiach Polski.

O tym, że ziemie wokół Gniewkowa co chwilę odkrywają przed nami swoją bogatą przeszłość informujemy na łamach "Pomorskiej" bardzo często. Swoje badania prowadzą tutaj od lat archeolodzy z UAM w Poznaniu z dr. Józefem Bednarczykiem na czele.

W miniony piątek (4 września) Towarzystwo Miłośników Gniewkowa wspólnie z gniewkowskim ratuszem zorganizowali w synagodze ciekawe spotkanie. Dr Marcin Rudnicki - archeolog i znawca celtyckiego mennictwa na ziemiach Polski, wygłosił referat pt. "Mennica celtycka pod Gniewkowem 2000 lat temu".

- Jak przekonywał, pod Gniewkowem, najprawdopodobniej w Gąskach lub Wierzbiczanach wybijano monety. Przypuszcza się, że początki miejscowych emisji sięgają pierwszej połowy pierwszego wieku przed naszą erą, kiedy to zaprzestały napływać na te ziemie pieniądze z Czech i z południowej Polski - relacjonuje Mariusz Dłoniak z Towarzystwa Miłośników Gniewkowa.

Tutejszy rynek potrzebował monet, więc zaczęto je wybijać. - Warsztat nie były tak sprawny jak na południu, specjaliści też nie. Monety celtyckie znalezione na Kujawach różnią się od tych, które znajdywane były w innych częściach Polski. Większość z nich odkryto w Gąskach i Wierzbiczanach, stąd przypuszczenie, że mennica celtycka znajdowała się właśnie tutaj - tłumaczy Mariusz Dłoniak.

Informacje te z radością przyjmuje burmistrz Gniewkowa Adam Roszak, który promocję gminy chce opierać także na bogatej przeszłości miasteczka. - Na tym terenie było kilka pracowni bursztynu, był też szlak celtycki oraz mennica. Tutaj zawsze dużo się działo - podkreśla.

Dlatego też chce, aby cenne znaleziska odkryte w okolicach Gniewkowa trafiły do galerii muzealnej, która powstać ma w budynku synagogi. Przy okazji zdradza, iż w Gąskach powstanie skansen, w którym odtworzone zostaną odkryte na tych terenach kurhany sprzed 6 tysięcy lat.

Wideo

Komentarze 186

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pasjonat
W dniu 07.07.2017 o 19:45, Gość napisał:

ale kto ?

 

Archeolodzy z UMK. :)

G
Gość
W dniu 07.07.2017 o 05:17, Gość napisał:

A co odkryli?

 

Trochę monet celtyckich, ale to stara informacja. Nic co zorientowanego w temacie człowieka mogłoby wprawić w osłupienie. To że szlak bursztynowy biegł przez naszą gminę wiadomo od dawna.

G
Gość

ale kto ?

G
Gość

A co odkryli?

T
Tamburyn
W dniu 05.07.2017 o 17:50, Miłosz napisał:

Lepiej złotego pociągu albo skarbu celtyckiego. B)

 

Wolę coś bardziej przyziemnego i realnego niż poszukiwania skarbów. Handel antykami bardziej do mnie przemawia (stare meble, obrazy, rzeźby). Mogę być nawet monety byle nimi handlować zamiast ich poszukiwać. B)

M
Miłosz
W dniu 25.06.2017 o 14:54, Gość napisał:

Chromolić jakieś mennicę szukajmy bursztynowej komnaty albo złotego autobusu :)

 

Lepiej złotego pociągu albo skarbu celtyckiego. B)

G
Gość
Bo jutro rolas jedzie do Tworek :-)
G
Gość

Ostatnim dniu czego?

R
RKWJ
W dniu 22.05.2017 o 05:26, RKWJ napisał:

       "Wybaczam i proszę o wybaczenie". Módlmy się za tych wszystkich, którzy pobłądzili na anonimowych forach.  Litania Loretańskado Najświętszej Maryi Panny Kyrie eleison. Christe eleison. Kyrie eleison.Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.Ojcze z nieba, Boże, - zmiłuj się nad nami.Synu, Odkupicielu świata, Boże, Duchu Święty, Boże, Święta Trójco, Jedyny Boże,  Święta Maryjo, - módl się za nami.Święta Boża Rodzicielko,Święta Panno nad pannami,Matko Chrystusowa,Matko Kościoła,Matko łaski Bożej,Matko Miłosierdzia,Matko nieskalana,Matko najczystsza,Matko dziewicza,Matko nienaruszona,Matko najmilsza,Matko przedziwna,Matko dobrej rady,Matko Stworzyciela,Matko Zbawiciela,Panno roztropna,Panno czcigodna,Panno wsławiona,Panno można,Panno łaskawa,Panno wierna,Zwierciadło sprawiedliwości,Stolico mądrości,Przyczyno naszej radości,Przybytku Ducha Świętego,Przybytku chwalebny,Przybytku sławny pobożności,Różo duchowna,Wieżo Dawidowa,Wieżo z kości słoniowej,Domie złoty,Arko przymierza,Bramo niebieska,Gwiazdo zaranna,Uzdrowienie chorych,Ucieczko grzesznych,Pocieszycielko strapionych,Wspomożenie wiernych,Królowo Aniołów,Królowo Patriarchów,Królowo Proroków,Królowo Apostołów,Królowo Męczenników,Królowo Wyznawców,Królowo Dziewic,Królowo Wszystkich Świętych,Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta,Królowo Wniebowzięta, Królowo Różańca świętego, Królowo rodziny,Królowo pokoju, Królowo Zakonu Serafickiego, Królowo Polski,Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,                             - przepuść nam, Panie.Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,                             - wysłuchaj nas, Panie.Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,                                 - zmiłuj się nad nami. K:  Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.W: Abyśmy się stali godnymi obietnic     Chrystusowych. Módlmy się: Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego.  W: Amen Pod Twoją obronę...  

 

Na koniec chcę stwierdzić, że z jednej strony źle się dzieje, że te różne złe słowa tutaj na forum są napisane anonimowo, bo świadczy to o  tym, że ktoś jest dwulicowy i zachowuje się inaczej jawnie a inaczej anonimowo.

Po przemyśleniu widzę, że też jest jednak optymistyczny wymiar tego pisania anonimowego. To znaczy, że osoba pisząca wstydzi się swoich słów.

W ostatnim dniu módlmy się za to, aby wśród nas działały osoby o różnych poglądach ale osoby odważne i potrafiące kierować się argumentami a nie nienawiścią do innych.

G
Gość
W dniu 30.05.2017 o 06:07, RKWJ napisał:

Jak to dobrze uwolnić się i stanąć obok tej nienawiści i pogardy dla człowieka, która tutaj ma miejsce. Stanąć obok i modlić się o uwolnienie ze szponów nienawiści, tych osób, które tutaj nadal anonimowo tą nienawiść sieją. Módlmy się.

 Inaczej się sprawa ma jak się nienawiść i pogardę sieje na Facebooku ?

 Bo jak się to robi z własnego profilu i pod własnymi danymi to nienawiść jest mniej ...nienawistna ?

..kłamstwa mniej kłamliwe  a wolnotariat bardziej szlachetny ?

Pamiętaj Krzysio, liczy się treść a nie forma :)

G
Gość
W dniu 30.05.2017 o 12:25, Gość napisał:

Jak to co stworzył pan Jezus? Wino z wody!!! ;) 

 A mnie się wydaje, że wodę w wino zamienił Pan Bóg na prośbę Jezusa.

 

 

A mnie najbardziej zastanawia fragment "matko przedziwna". Ktoś może wie czemu "przedziwna"?

 

Ciężko powiedzieć ale gdyby jakakolwiek inna kobieta zaszła w ciąże pozostając dziewicą to też bym ją tak nazwał :)

G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 18:16, Gość napisał:

Ponadto, w litanii ktorą przytoczyles jest bład ale przecież katole biorą do siebie bezmyślnie wszystko co usłyszą od proboszcza ;-)"matka stworzyciela" ? To Jezus stworzył świat ? Myślałem że to Bóg go stworzyl ale przecież z "uczonym w pismie" nie bede sie kłócił ;-) A może Jezus stworzył coś innego ? Chętnie sie dowiem co.

 

Jak to co stworzył pan Jezus? Wino z wody!!! ;)

 

A mnie najbardziej zastanawia fragment "matko przedziwna". Ktoś może wie czemu "przedziwna"?

R
RKWJ
W dniu 22.05.2017 o 05:26, RKWJ napisał:

       "Wybaczam i proszę o wybaczenie". Módlmy się za tych wszystkich, którzy pobłądzili na anonimowych forach.  Litania Loretańskado Najświętszej Maryi Panny Kyrie eleison. Christe eleison. Kyrie eleison.Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.Ojcze z nieba, Boże, - zmiłuj się nad nami.Synu, Odkupicielu świata, Boże, Duchu Święty, Boże, Święta Trójco, Jedyny Boże,  Święta Maryjo, - módl się za nami.Święta Boża Rodzicielko,Święta Panno nad pannami,Matko Chrystusowa,Matko Kościoła,Matko łaski Bożej,Matko Miłosierdzia,Matko nieskalana,Matko najczystsza,Matko dziewicza,Matko nienaruszona,Matko najmilsza,Matko przedziwna,Matko dobrej rady,Matko Stworzyciela,Matko Zbawiciela,Panno roztropna,Panno czcigodna,Panno wsławiona,Panno można,Panno łaskawa,Panno wierna,Zwierciadło sprawiedliwości,Stolico mądrości,Przyczyno naszej radości,Przybytku Ducha Świętego,Przybytku chwalebny,Przybytku sławny pobożności,Różo duchowna,Wieżo Dawidowa,Wieżo z kości słoniowej,Domie złoty,Arko przymierza,Bramo niebieska,Gwiazdo zaranna,Uzdrowienie chorych,Ucieczko grzesznych,Pocieszycielko strapionych,Wspomożenie wiernych,Królowo Aniołów,Królowo Patriarchów,Królowo Proroków,Królowo Apostołów,Królowo Męczenników,Królowo Wyznawców,Królowo Dziewic,Królowo Wszystkich Świętych,Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta,Królowo Wniebowzięta, Królowo Różańca świętego, Królowo rodziny,Królowo pokoju, Królowo Zakonu Serafickiego, Królowo Polski,Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,                             - przepuść nam, Panie.Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,                             - wysłuchaj nas, Panie.Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,                                 - zmiłuj się nad nami. K:  Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.W: Abyśmy się stali godnymi obietnic     Chrystusowych. Módlmy się: Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego.  W: Amen Pod Twoją obronę...  

 

Jak to dobrze uwolnić się i stanąć obok tej nienawiści i pogardy dla człowieka, która tutaj ma miejsce.

Stanąć obok i modlić się o uwolnienie ze szponów nienawiści, tych osób, które tutaj nadal anonimowo tą nienawiść sieją.

Módlmy się.

G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 18:16, Gość napisał:

 przecież katole biorą do siebie bezmyślnie wszystko co usłyszą od proboszcza ;-) 

 Bo oni korzystają z ''PIS-a świętego''

G
Gość
Ponadto, w litanii ktorą przytoczyles jest bład ale przecież katole biorą do siebie bezmyślnie wszystko co usłyszą od proboszcza ;-)
"matka stworzyciela" ? To Jezus stworzył świat ? Myślałem że to Bóg go stworzyl ale przecież z "uczonym w pismie" nie bede sie kłócił ;-) A może Jezus stworzył coś innego ? Chętnie sie dowiem co.
Dodaj ogłoszenie