Zbliżająca się do 30-lecia pracy w Bibliotece Publicznej i sąsiadującej z nią Świetlicy Wiejskiej Henryka Bogdan imponuje wyjątkowym zaangażowaniem i różnorodnymi inicjatywami dobrze służącymi społeczności Kołodziejewa, a także pobliskich wsi Pałuczyny i Dębowa.
Jej pomysłem stały się liczne spotkania z wybitnymi postaciami polskiej kultury, sztuki i nauki. W tej bibliotece gościli m. in. profesorowie Jan Miodek, Tadeusz Bujnicki i Bolesław Faron, dr Józef Dużyk, dr Stanisław Dziedzic, dr Tadeusz Skoczek,**Tadeusz Malak,** Bogusław Sobczuk. Henryka Bogdan troskliwie zadbała też o należne miejsce i prezentację wywodzącego się z tej wsi poety Kazimierza Balcerowskiego, czy socjologa prof. Edmunda Lewandowskiego z Pałuczyny.
Równie znakomitą jej inicjatywą był kilkugodzinny wieczór z nowatorskiego cyklu "Poznajemy sąsiadów", poświęcony rodzinie Ossowskich. Liczne informacje o tym szczególnym wydarzeniu ukazały się w prasie, radiu i telewizji. Wcześniej prof. Miodek, zachwycony serdeczną gościną w bibliotece poświęcił tej wsi obszerny fragment telewizyjnej "Ojczyzny-polszczyzny".
Godny uznania dorobek Henryki Bogdan obejmuje także jej systematyczną współpracę z radą sołecką, klubem sportowym "Piast", szkołą, Ochotniczą Strażą Pożarną. Jubilatka swoim wieloletnim wysiłkiem trwale zaistniała opracowując i publikując w 2018 r. obszerną monografię "Kołodziejewo 1378-2018". Tropicielka przeszłości tej wsi już dawno uczyniła z biblioteki wyróżniający się w kraju ważny i ciekawy ośrodek kultury.
