X Międzynarodowy Festiwal Archeologiczny odbędzie się 28 i 29 czerwca na cmentarzysku kurhanowym w Leśnie.
Imprezę zainicjowała i organizuje już od lat młodzież z Grupy Młodych Archeologów z Brus pod wodzą Jędrzeja Czarnowskiego.
- Chcemy popularyzować kulturę naszych praprzodków, promować Leśno, gminę Brusy i Pomorze Kaszubskie wraz z ich walorami turystycznymi, społecznymi i gospodarczymi - podkreśla Jędrzej Czarnowski.
Poprzednie edycje festynu zyskały uznanie, w tym między innymi Grupa Młodych Archeologów otrzymała dyplom "Piękniejsza Polska" - na konkursie pod patronatem ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego oraz wyróżnienia burmistrza Brus i wyróżnienie w kategorii wydarzenia kulturalne w chojnickim konkursie "Dokonania Roku 2004".
Tradycyjnie organizatorzy planują przeprowadzić pokazy różnych rzemiosł pradziejowych, warsztaty, turniej rycerski, koncerty zespołów celtyckich i folkowych, pokazy tańca średniowiecznego, inscenizację teatralną, inscenizację potyczek i bitew w wykonaniu wojów słowiańskich i wikińskich oraz szereg innych atrakcji. Na imprezę Grupa Młodych Archeologów zaprasza swoich kolegów z różnych miast w Polsce, a bywały też takie lata, gdy przyjeżdżali goście z zagranicy.
Zachęcamy do odwiedzin Leśna w dniach, gdy będzie tam trwał festyn, bo na pewno można stamtąd wyjechać z wieloma wrażeniami. Samo miejsce jest urokliwe, a gdy dodać do tego dynamiczne pokazy walk, energetyczną muzykę i tańce oraz różnokolorowe kramy, na których kupimy i paciorki, i dzbanek z gliny, to na pewno warto się wybrać.
Organizatorzy dbają o to, by było gdzie zostawić auto, nie zapominają też o atrakcjach dla najmłodszych. Są dla nich konkursy, a wielką frajdą jest też możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku czy przebranie się za dawnego wojownika.
Nie trzeba się też martwić, że nas tu nie nakarmią. Można dobrze zjeść na miejscu, bo zaplecze kuchenne działa non stop i nikt nie wyjedzie z pustym brzuchem.
Czytaj e-wydanie »