12-Letniego chłopca jadącego hulajnogą zauważyli w Wiągu policjanci ruchu drogowego z komendy w Świeciu. Mierzyli wówczas prędkość pojazdów poruszających się w obszarze zabudowanym.
Zobacz także
- Zwrócili uwagę na dwie osoby jadące hulajnogami elektrycznymi po chodniku. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie prędkość, z jaką poruszała się jedna z nich - tłumaczy Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Policjanci postanowili zmierzyć prędkość zbliżającego się do nich chłopca. Okazało się, że jechał hulajnogą chodnikiem z prędkością 44 km/h. - Na wycieczkę wybrał się wraz z ojcem, który upominał nastolatka i nakazywał zwolnić, jednak bez rezultatu – tłumaczy Joanna Tarkowska.
Interwencja zakończyła się upomnieniem. Policjanci przeprowadzili z 12-latkiem i jego ojcem rozmowę. Przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach.
Policja przypomina, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić; – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);
w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad: - jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego; - zachowanie szczególnej ostrożności; - ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
