- Większość młodych ludzi dziś ogranicza się jedynie do pisania sms-ów i maili. Niewielu jest takich, którzy zamierzają rozwijać umiejętność pieknego pisania. Od Wiesława Dąbka, opiekuna koła przyjaciół biblioteki, działającego w Zespole Szkół nr 1 dowiedziałam się, że w jego placówce jest taka młodzież. A skoro są ludzie, mają chęci to trzeba im stworzyć warunki. Trzeba zrobić wszystko, by ich twórczość nie poszła do szuflady, by się nie zniechęcili - mówi Barbara Wasiluk, dyrektor MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu.
W kole pana Wiesława jest kilkanaście osób piszących poezje. 14 z nich wzięło udział w spotkaniu w bibliotece. Pojawiła się inicjatywa utworzenia grupy literackiej. Na razie nie ma żadnych konkretnych ustaleń.
- Młodziez miałaby się spotykać u nas co jakiś czas, by wymieniać doświadczenia. Ja opracuje projekt i postaram się pozyskać pieniądze na działalność grupy - zdradza dyrektor Wasiluk.
Wiadomo jednak, że twórcza młodzież nie zamierza się ograniczać do pisania. Dyrekcja i pracownicy MiPBP zaproponowali, by uczniowie ZS nr 1 zajęli się też wolontariatem. Miałby on polegać na pomocy innym, zwłasza starszym, chorym lub niepełnosprawnym. Młodzi zaproponowali, by przynosić im książki z biblioteki, czytać, robić im zakupy, sprzątać, chodzić na spacery oraz pomagać w tym wszyskim, w czym sobie nie radzą.
- Jestem pod ogromny wrażeniem, że młodzi ludzie z taką aprobatą przyjęli propozycje pomocy innym - mówi dyrektor Wasiluk.
Uczniowie ZS nr 1 wyszli też z inicjatywą dyżurów w miejskich bibliotekach. W czasie ferii młodzi zamierzają pomagać bibliotekarkom w pracach bibliotecznych oraz organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży. Spotkanie organizacyjne poetów-wolontariuszy odbędzie się w poniedziałek.
Pod wrażeniem
(kk)
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu odbyło się spotkanie młodzieży z Zespołu Szkół nr 1, która pisze poezje lub dopiero zamierza się jej poświęcić.