https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gotuję to w wodzie, pryskam rośliny, a ćma bukszpanowa w dobę pada [1.05.2025 r.]

Agnieszka Kasperek
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny motyl pochodzący z Azji Wschodniej. Stał się poważnym szkodnikiem dla roślin i upraw w Europie, w tym w Polsce. Gąsienice ćmy bukszpanowej żerują głównie na bukszpanie, dosłownie go ogołacając – mogą całkowicie zniszczyć roślinę w ciągu kilku dni! Zobacz, jak szybko i skutecznie pozbyć się ćmy bukszpanowej z bukszpanu i innych roślin w ogrodzie.

Co to jest ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa to bardzo groźny szkodnik. Została przywleczona do Europy około 2006 roku i bardzo szybko się rozprzestrzeniła. Sam owad jest niepozorny – ma białe skrzydła z brązową obwódką (choć są też ciemne formy), ale jego larwy są żółtozielone z czarnymi paskami i główką. Larwy ćmy bukszpanowej żerowanie zaczynają wczesną wiosną i mogą mieć nawet 3 pokolenia w sezonie, dlatego szkody bywają ogromne.

Zobacz też: Rododendron wygląda marnie po zimie? Rozsyp 1 szklankę tego pod krzewem, a bujnie zakwitnie

Czy ćma bukszpanowa atakuje tylko bukszpan?

Bukszpan jestgłównym żywicielem larw ćmy bukszpanowej jest Inne rośliny są zwykle omijane, ponieważ gąsienice są wyspecjalizowane w zjadaniu bukszpanu i raczej nie przestawiają się na inne gatunki. Dlatego to właśnie krzewy bukszpanu są najbardziej zagrożone. Jednak może się zdarzyć, że krzewy sąsiadujące z bukszpanem również zostaną częściowo zainfekowane.

Tak wygląda bukszpan zainfekowany przez ćmę bukszpanową

Zainfekowane przez ćmę bukszpanową krzewy i liście mają bardzo charakterystyczny wygląd:

  • Liście są zjedzone – najpierw pojawiają się nieregularne nadgryzienia, potem zostają tylko same nerwy liściowe lub nagie gałązki.

  • Brązowy, brzydki i niezdrowy kolor liści – brązowieją, schną, a cały krzew może wyglądać, jakby był spalony lub zasuszony.

  • Oprzędy i pajęczyny – widoczne cienkie nitki, kokoniki i odchody gąsienic, zwłaszcza w środku krzewu.

  • Obecność gąsienic – długie na kilka centymetrów, zielono-żółtawe z czarnymi paskami i kropkami, najczęściej chowają się głęboko między gałązkami.

  • Silnie zaatakowane krzewy – często są całkowicie ogołocone z liści, wyglądają na martwe.

Zobacz też: Zastosuj ten trik przy winogronach w kwietniu. Dzięki temu owocują jak nigdy wcześniej

Zobacz też: Rozsypuję to wokół piwonii i bujnie kwitną. Sprawdzony trik na mnóstwo pąków u piwonii

Silny oprysk na ćmę bukszpanową

Na szczęście z ćmą bukszpanową można walczyć. Kupne chemiczne metody są skuteczne, ale też są bardzo silne i mogą być szkodliwe dla środowiska i owoców, warzyw i innych roślin w ogrodzie. Dlatego warto zastosować na ćmę bukszpanową naturalny, ale silny i skuteczny oprysk. Gdy zastosujesz tę parzącą miksturę, ćma bukszpanowa w mig wyniesie się z twojego ogrodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska