https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podają wszędzie

(go)
Uwaga, Gimnazjaliści! To już ostatnie dni na złożenie podania o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej. W liceach i technikach robi się tłok. Rekordziści zostawiają po 4 podania w jednej szkole.

     Przypomnijmy, w tym roku po raz pierwszy można ubiegać się o przyjęcie do kilku szkół równocześnie. Termin składania podań mija w przyszłą środę. W I LO w Bydgoszczy jeszcze nie ma lawiny. - Dopiero się zacznie - przewiduje dyrektor Jan Szpara. Dotąd zgłosiło się 226 chętnych, a "jedynka" będzie mogła przyjąć 320. We włocławskim III LO im. Marii Konopnickiej już ustawiają się kolejki kandydatów, wpłynęło ponad 270 podań i ich liczba zaczyna przekraczać liczbę miejsc. W inowrocławskim I LO im. Jana Kasprowicza już dawno mają więcej podań niż miejsc. - Chcielibyśmy uruchomić 7-8 klas, tymczasem już teraz mamy prawie 300 chętnych. Rzecz w tym, że nie wiemy, ilu z nich naprawdę chce się do nas dostać, a ilu złożyło podania tylko tak na wszelki wypadek - mówi dyrektor I LO Zdzisław Żyliński. Zaproponował, żeby w Inowrocławiu zrobić symulację komputerową naboru: wszystkie szkoły spisałyby chętnych, którzy się do nich zgłosili i przez porównanie list można byłoby dojść, ile podań się dubluje.
     W I LO w Toruniu bez komputerowej symulacji wiedzą, że wielu kandydatów próbuje swoich sił także w innych liceach. Uczniowie zaznaczają to na podaniu, w rubryce: szkoła drugiego wyboru. Dotąd do I LO zgłosiło się 281 chętnych (na około 190 miejsc) i wielu przyznało szczerze, że ubiegając się o przyjęcie do I LO, równocześnie stara się o miejsce w IV, V i X LO.
     W Zespole Szkół Zawodowych w Świeciu widzą, jak uczniowie mnożą podania. Rekordziści zostawiają tu po 4 komplety dokumentów: podanie do technikum mechanicznego, ekonomicznego, handlowego, agrobiznesu. W ten sposób można też "obstawić" wszystkie licea profilowane. ZSZ uruchomi trzy: liceum o profilu ekonomiczno-administracyjnym, usługowo-gospodarczym i zarządzania informacją.
     - Wcześniej nie było aż tak masowego składania podań. Zaczęło się po egzaminach gimnazjalnych - mówią w Zespole Szkół Zawodowych w Świeciu. - Może uczniowie boją się wyników i na wszelki wypadek zabezpieczają sobie miejsce w każdej szkole, w której się da?
     Wszystkim gimnazjalistom przypominamy:
     29 maja 2002 r.
     - o godzinie 15. mija termin składania podań o przyjęcie do liceum czy technikum, kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkół zawodowych muszą dostarczyć zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie
     24 czerwca
     - do tego dnia szkoły ponadgimnazjalne czekają na wasze świadectwa i dyplomy (można zanieść kopię poświadczoną np. przez dyrektora swojego gimnazjum - szkoła ponadgimnazjalna nie ma prawa odmówić przyjęcia takiego dokumentu)
     27 czerwca
     - szkoły powinny ogłosić listy przyjętych. Uczniowie będą mieli trzy dni na podjęcie ostatecznej decyzji i potwierdzenie, w której szkole chcą się uczyć.
     W liceach i technikach, w których zostaną wolne miejsca - przeprowadzona zostanie tzw. rekrutacja uzupełniająca. O tym, gdzie będą jeszcze wolne miejsca informować ma kuratorium oświaty. Już teraz zapowiada, że uruchomi specjalne punkty informacyjne
     w Bydgoszczy, tel. (0-prefix-52) 34-97-629 lub 34-97-626
     w Toruniu, tel. (0-prefix-56) 62-18-585
     we Włocławku, tel. (0-prefix-54) 231-15-51
     dodatkowo informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy www.kuratorium.uwoj.bydgoszcz.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska