W kujawsko-pomorskiej policji trwa podsumowywanie minionego roku. Wcześniej prezentowaliśmy dane dotyczące wykrywalności różnego rodzaju przestępstw. Przypomnieliśmy również najgłośniejsze sprawy kryminalne, między innymi historię Adriana W., nazywanego "bestią z Chełmży", którego oskarżono po latach oskarżono o zamordowanie w 2001 roku 19-letniej Karoliny K. z Trzebienia.
Przyszła też pora na podsumowanie sytuacji kadrowej w policji.
- W roku 2024 do służby w policji w kujawsko-pomorskim garnizonie przyjęto 306 nowych funkcjonariuszy, rok i dwa lata wcześniej było to 236 policjantów - wylicza mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Z roku na rok też - jak podaje kujawsko-pomorska policja - wzrasta liczba podań składanych przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby. W roku 2024 takich podań złożono 1213, natomiast rok wcześniej 914.
- Istotne były także zmiany w procedurze doboru i udogodnienia dla funkcjonariuszy pozostających w służbie - zaznacza Monika Chlebicz.
Szkolenia hybrydowe w policji
A konkretniej, chodzi o zmiany, które zaczęły obowiązywać jesienią ubiegłego roku. 5 listopada 2024 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2024 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Ustawa wprowadza nowy tryb postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego wobec policjantów zwolnionych ze służby w Policji i ubiegających się o ponowne przyjęcie. Nowym pojęciem jest również służba kontraktowa (oferta kierowana, między innymi do emerytowanych policjantów). Wprowadzono też możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym.
- Jednym z istotnych problemów naszej formacji w 2024 roku były znaczne zaległości w policyjnych szkoleniach - mówi Monika Chlebicz. - Rozwiązaniem okazało się wprowadzenie szkoleń hybrydowych, których forma pozwoli przeszkolić większą liczbę policjantów bez zwiększania puli miejsc szkoleniowych w poszczególnych szkołach Policji. Taka forma daje możliwość awansu zawodowego większej liczbie funkcjonariuszy, którzy mogą podnosić swoje kwalifikacje bez opuszczania swoich miejsc pełnienia służby.
W kujawsko-pomorskim garnizonie odbyły się łącznie 4 kursy aspiranckie, w których uczestniczyło 192 policjantów oraz 2 kursy podoficerskie, które z powodzeniem ukończyło 120 funkcjonariuszy.
