reklama

Podatek od prezentów ślubnych i komunijnych. Fiskus będzie chciał pieniędzy z prezentów? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

jsZaktualizowano 
<strong>Podatek od prezentów ślubnych i komunijnych.</strong> Fiskus będzie chciał pieniędzy z prezentów? Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Podatek od prezentów ślubnych i komunijnych. Fiskus będzie chciał pieniędzy z prezentów? Ministerstwo Finansów wyjaśnia Pixabay
Podatek od prezentów ślubnych i komunijnych. Ministerstwo Finansów planuje ściągać z dzieci komunijnych i nowożeńców pieniądze? Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską Artura Dunina z Platformy Obywatelskiej. Poseł potwierdził, że w ostatnim czasie spływają do niego pytania związane z kontrolami w celu „opodatkowania prezentów i kwot pieniężnych otrzymanych przez nich na powyższych stanowiskach”.

Podatek od prezentów ślubnych i komunijnych można pobierać

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację stwierdziło, że owszem, możliwe jest pobieranie opłaty od prezentów związanych z ważnymi rodzinnymi uroczystościami. Mówi o tym art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Wiceminister Piotr Dziedzic tłumaczy:

Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy.

Podatku nie trzeba opłacać, jeśli darowizna mieści się w kwocie wolnej od podatku. Piotr Dziedzic podkreśla, że:

W przypadku nabycia darowizn w kwotach wolnych od podatku (z uwzględnieniem powyższej kumulacji) nie istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego lub ich zgłoszenia organowi podatkowemu. Przy obliczaniu kwot wolnych od podatku nie kumuluje się wartości majątku nabytego od różnych osób.

Osoby najbliższe, czyli dzieci, rodzeństwo, małżonek, wnuki mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem zgłoszenia nabytych rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego – trzeba jednak zrobić to maksymalnie na 6 miesięcy od nabycia darowizny.

Podatek od prezentów – czy przedstawiciele duchowieństwa powinni opłacać podatki od „co łaska”?

W interpelacji poselskiej pojawiło się także pytanie dotyczące opodatkowania darowizn, które otrzymują księża. Artur Dunin stwierdził, że duchowni powinni oddawać państwu część ze swoich prezentów. Poseł zapytał, czy:

w stosunku do przedstawicieli instytucji kościelnych i duchownych, czyli księży pobierających tzw. opłatę „co łaska, nie mniej niż...” oraz organistów i kościelnych, którzy również otrzymują pieniądze przy organizowaniu różnych uroczystości.

Resort finansów odniósł się do tego zapytania w sposób lakoniczny:

obowiązki podatkowe instytucji i osób wskazanych w interpelacji, zostały jednoznacznie uregulowane w prawie podatkowym, a organy podatkowe są obowiązane do badania ich przestrzegania.

1000 plus zamiast podatku – PO komentuje odpowiedź resortu

Głos w sprawie opodatkowania prezentów zabrała posłanka PO, Alicja Dąbrowska. Jej zdaniem nowożeńców należy wspierać, a ne obciążać podatkami.



Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

Oni nie muszą oddawać nam naszych pieniędzy, oni muszą przestać nam je zabierać, tak nie będzie potrzeba tyle urzędników i lżej się będzie żyło.

A urzędnicy zamiast przyjmować wnioski i pobierać opłaty, pójdą i zasadzą pietruszkę np. Będą uczciwie pracować, pora to zrozumieć.

e
emeryt

Ciekawe co jeszcze PIS wymyśli ,dają a potem jeszcze więcej zabierają w nowych podatkach .

G
Gość

To jest chore żeby dzieci płacili podatki od prezentów lub nowożeńcy niech lepiej księży sprawdzają bo za wszystko trzeba płacić a żadnego potwierdzenia nie ma miały być kasy fiskalne

G
Gość

A noc poślubna z proboszczem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3