Grzegorz Szatkowski opowiedział o swoich pasjach, którymi są rekonstrukcja historyczna oraz zabytkowe rowery. Jego marzeniem jest otwarcie własnego, małego muzeum.
Monika Kochowicz opowiedziała natomiast o języku szakala i żyrafy. Jej marzeniem jest świat bez przemocy, ocen, wstydu.
Kolejnym bardzo inspirującym przemówieniem podzielił się ze wszystkimi Janusz Marcinkowski, który dzięki współpracy mieszkańców gminy Płużnica stworzył kroniki wsi z tej gminy.
Izabela Niedbała podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat tego, że każdy z nas jest swoją wizytówką.
Podczas Wiejskiego Tedeksu wystąpił także Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica, który mówił o tym, jak ważna jest odpowiedzialność. - Rzadko mówimy o sobie, że my coś źle robimy, zwykle to inni są źli i nic nie robią - mówił.
O rodzicielstwie zastępczym opowiedziała natomiast Katarzyna Derkowska. Przestawiła konkretne historie dzieci, w tym sześciotygodniowego Kamila, który prosto ze szpitala trafił do rodziny zastępczej, półtorarocznej Karoliny oraz rodzeństwa, które w domu, w którym mieszkali jeszcze z rodzicami jedli z podłogi.
Inspektor szkolenia młodzieży wędkarskiej Małgorzata Wechman ze Szkółki Ekologiczno-Wędkarskiej w Wieldządzu, emerytowana nauczycielka języka angielskiego mówiła o swojej wieloletniej pracy z młodzieżą i dziećmi.
Wszystkie wystąpienia można zobaczyć i wysłuchać na stronie na Facebooku Płużnickiej Współdzielni pod tym linkiem, a także niżej:
"Wiejski Tedeks", który został zorganizowany w ramach projektu "Płużnica Współdzielnia" finansowanego przez Lokalne Partnerstwa PAFW w ramach Programu Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Projekt był realizowany w partnerstwie: Stowarzyszenie Centrum Technologii Informacyjnych E-Misja, gminy Płużnica, Kuźni Inicjatyw Lokalnych z Lisewa, Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.
