https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlewam tym hortensje w kwietniu, a w sezonie są obsypane kwiatami. Trik za 5 zł na bujne kwitnienie hortensji

Agnieszka Kasperek
Podlej tym hortensje w kwietniu, a w sezonie bujnie zakwitną. Oto porady i przepis na domowy nawóz.
Podlej tym hortensje w kwietniu, a w sezonie bujnie zakwitną. Oto porady i przepis na domowy nawóz. Pixabay.com
Hortensje to piękne kwiaty. Z pewnością zasługują na miano królowych ogrodów. Hortensje (Hydrangea) pochodzą głównie z Azji Wschodniej – Japonii, Chin i Korei, ale występują także w Ameryce Północnej i Południowej. W naturalnym środowisku rosną w umiarkowanym i subtropikalnym klimacie, jednak również w Polsce można je z sukcesem uprawiać w ogrodach. By bujnie kwitły w sezonie, już teraz warto odpowiednio o nie zadbać.

Hortensje - skąd pochodzą?

Hortensje rosną przede wszystkim głównie w krajach Wschodu oraz w obu Amerykach. W naturalnym środowisku rosną w umiarkowanym i subtropikalnym klimacie, często na wilgotnych terenach leśnych i w dolinach rzek. Uwielbiają cień lub półcień oraz żyzną, próchniczą glebę.

Jest wiele odmian hortensji, ale do najpopularniejszych należą:

  • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – klasyczna odmiana o dużych, kulistych kwiatach, zmieniających kolor w zależności od pH gleby (różowe w zasadowej, niebieskie w kwaśnej).

  • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – bardziej odporna na mróz, jej kwiatostany mają stożkowaty kształt i mogą osiągać nawet 30 cm długości.

  • Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) – ma delikatne kwiaty, a jej najbardziej znana odmiana to ‘Annabelle’ o śnieżnobiałych, kulistych kwiatach.

  • Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) – jej ozdobą są nie tylko kwiaty, ale i liście przypominające dąb, które jesienią przebarwiają się na czerwono.

  • Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) – idealna do pokrywania murów i pergoli, pięknie kwitnie na biało.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą hortensji, wybierz hortensję ogrodową – jest najbardziej popularna i ma cudowne, duże kwiaty.

Takie warunki lubią hortensje

Hortensje są dość łatwe w uprawie. Ale oczywiście mają swoje wymagania. Zobacz, w jakich warunkach hortensje rosną najlepiej:

  • Stanowisko – najlepiej półcieniste lub słoneczne (ale nie bezpośrednie, ostre słońce, które może przypalać liście). Hortensje bukietowe i drzewiaste są bardziej odporne na słońce, podczas gdy ogrodowe wolą cień.

  • Gleba – żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Dla hortensji ogrodowej kluczowe jest pH gleby: kwaśna (pH 4,5-5,5) sprzyja niebieskim kwiatom, zasadowa (pH 6,5-7) sprawia, że kwiaty stają się różowe.

  • Podlewanie – hortensje lubią wilgoć, ale nie tolerują zastojów wody. W upały wymagają regularnego podlewania, najlepiej rano lub wieczorem.

  • Nawożenie – hortensje warto zasilać nawozem wieloskładnikowym, najlepiej dedykowanym do tych roślin. Wiosną można stosować nawozy bogate w azot, a latem – fosfor i potas dla lepszego kwitnienia.

  • Cięcie – w zależności od odmiany. Hortensje ogrodowe kwitną na zeszłorocznych pędach, więc przycina się je tylko delikatnie. Hortensje bukietowe i drzewiaste można przycinać mocniej, bo kwitną na tegorocznych pędach.

Trik za 5 zł na bujne kwitnienie hortensji

Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych – odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą się spektakularnym kwitnieniem. Podlej tym hortensje w kwietniu, a w sezonie będą obsypane kwiatami. Zobacz szczegóły w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska