W niedzielę, 6 września br. na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska) odbędzie się festyn archeologiczny "Wehikuł czasu". Organizatorzy festynu mają zamiar przenieść jego uczestników - oczywiście wspomnianym wehikułem - do epoki neolitu.
Nie zobaczymy więc współczesnych urządzeń, tylko odtworzone narzędzia i wyposażenie sprzed 5500 lat Chodzi o to, by wszyscy poczuli się tak, jakby brali udział w życiu codziennym ludności kultury pucharów lejkowatych.
Do udziału w imprezie zaproszono specjalistów trudniących się archeologią doświadczalną. Będą to wybitni archeolodzy, którzy wcielą się w role mieszkańców neolitycznej osady. Na zaaranżowanych stanowiskach zaprezentują różne formy rzemiosła, obróbki i wyrobu narzędzi, broni i ozdób z krzemienia, rogu, kości i bursztynu. Ciekawostką będzie prezentacja neolitycznych instrumentów muzycznych. Po cmentarzysku neolitycznym uczestników oprowadzał będzie przewodnik.
Pierwsze sto osób, które zgłoszą się w godz. 14.00-15.00 do organizatorów z kuponem wyciętym z "Gazety Pomorskiej" otrzyma egzemplarz folderu- przewodnika wraz z prezentacją multimedialną "W krainie polskich piramid". Następne 30 osób (posiadających kupony) otrzyma unikalną pamiątkową monetę z wtopionym krzemieniem pasiastym, wybitą z okazji EDD 2009.
Tegoroczna edycja EDD w Wietrzychowicach zakończy uroczystości związane z setną rocznicą urodzin prof. Konrada Jaż-dżewskiego i Stanisława Madajskiego - odkrywców i badaczy grobowców kujawskich, zwanych też "polskimi piramidami".
Impreza dofinansowana jest przez samorząda województwa kujawsko-pomorskiego. Nad obchodami patronat sprawuje Piotr Całbecki, marszałek województwa. Patronat honorowy przyjęły: Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz Stowarzyszenie - Ziemia Izbicka. Do współorganizacji festynu przystąpiło Nadleśnictwo Koło.