Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podstawowy rachunek bankowy - gdy wymagania małe, a komercyjny - gdy większe

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne 123RF.com
Opłaty za usługi bankowe są coraz wyższe zauważa Rzecznik Finansowy i przypomina o podstawowym rachunku płatniczym. To dobra alternatywa dla ROR-ów oferowanych na komercyjnych zasadach. Ale tylko dla wykonujących kilka operacji bankowych miesięcznie.

- Nie znam się na internecie. Z karty nie korzystam, idę wypłacać do banku. Jestem z innego pokolenia, które woli płacić gotówką. Ja się już na pewno nie przestawię. A to co mam w ramach tego prostego konta wystarcza mi - mówi pan Andrzej, emeryt z bydgoskiego Błonia.

Inne zdanie ma pani Ilona spod Bydgoszczy: - Korzystam z konta odpłatnego, ale gdy zapłacę daną liczbę razy kartą, wpływa pensja, itp. to opłata zmniejsza się. Wszystkie przelewy robię internetowo. Gdy trzeba, historię transakcji mam pod ręką. Do konta mam podczepione też konto oszczędnościowe. Bezpłatne, ale ograniczone konto byłoby dla mojej rodziny niewystarczające.

Może to Cię też zainteresuje...

Z takiego podstawowego rachunku mogą korzystać tylko osoby nieposiadające żadnego innego konta. Jest on bezpłatny dla rzadko korzystających z usług bankowych. Banki mają prawo pobierać opłaty za przelewy, za 6. i każdą kolejną transakcję w miesiącu. Pięć pierwszych transakcji (online lub w placówce) jest bezpłatnych. Rachunki podstawowe prowadzą wszystkie banki działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Karta płatnicza do rachunku jest bezpłatna.

Opłaty rosły w ostatnim czasie i nadal będą

Z danych NBP wynika, że średnie miesięczne opłaty za prowadzenie standardowego rachunku płatniczego i użytkowanie karty debetowej wydawanej do nich sięgnęły prawie 12 zł (odpowiednio 6,37 zł i 5,53 zł). Rocznie to prawie 144 zł (dane za II poł. ub.r.).

- Z analizy komunikatów banków i informacji medialnych wynika, że w I poł. 2020 r. te opłaty stopniowo rosły. Z pewnością kolejna analiza NBP wykaże dalszy ich wzrost - podają eksperci Biura Rzecznika Finansowego.

- Ideą rachunku podstawowego było zmniejszenie tzw. wykluczenia finansowego. Chodziło o przekonanie do korzystania z usług bankowych osób o niewielkich dochodach, które obawiały się, że opłaty bankowe uszczuplą ich i tak skromny budżet. (...) Od 8 sierpnia 2018 r. wszystkie banki zostały zobligowane do prowadzenia takich rachunków - przypomina dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Dla aktywnych jednak lepsze konta odpłatne

Jeśli chcemy aktywniej korzystać z bankowości, podstawowy rachunek płatniczy może nie być najlepszy.

- Opłaty za standardowe rachunki oferowane przez banki naliczane są według zupełnie odwrotnej konstrukcji. Tzn. im więcej różnego rodzaju transakcji wykonujemy i im wyższą mają one wartość, tym niższe są koszty prowadzenia rachunku - tłumaczy Biuro Rzecznika Finansowego. - W niektórych rachunkach wystarczy zapewnienie minimalnej wysokości wpływów miesięcznych, np. 1000 zł oraz wykonanie 1-3 transakcji kartą, by jego prowadzenie nie wiązało się z żadnymi opłatami. Coraz częściej bez opłat wyciągniemy z bankomatu nie mniej niż 100 zł. Przy niższych kwotach w wielu bankach pojawiają się już opłaty, które procentowo mogą być bardzo wysokie. Np. przy wypłacie z bankomatu 20 zł, opłata w wysokości 2,5 zł, będzie stanowiła 13 proc. tej kwoty. Pamiętajmy o tym też, gdy mamy kilka rachunków i nie korzystamy z nich. Banki mogą pobierać opłaty za nieaktywne rachunki, które po kilku miesiącach mogą urosnąć do sporych kwot. Dobrym rozwiązaniem byłoby wtedy zamkniecie tych z których nie korzystamy.

Prześwietlali, ale większych problemów nie wyłapali

Rzecznik Finansowy w ub.r. przeanalizował zasady prowadzenia przez banki rachunków podstawowych. Nie było większych problemów. Najczęściej zastrzeżenia dot. odmowy otwarcia takiego rachunku, w związku z posiadaniem innego rachunku (to zgodne z przepisami). Niektóre banki nie chciały otwierać rachunków nastolatkom, które przekroczyły 13 r.ż. Zdaniem rzecznika nie miały do tego prawa. A w kwestii odmowy otwarcia takiego konta przez osobę bez obywatelstwa polskiego, rzecznik podzielił stanowisko klienta.

Wideo - Prezes GPW: Patrząc na kursy akcji większości spółek, to najgorsze mamy za sobą

Źródło: X-news/AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska