Na pierwszy rzut oka różnią się od tradycyjnego stropu, do którego mocowane są oprawy oświetleniowe.
Sufity podwieszane to dziś jeden z najpopularniejszych trendów w architekturze wnętrz. Wyglądają nie tylko estetycznie, ale również są niezwykle funkcjonalne.
Wśród sufitów podwieszanych do wyboru mamy różnego rodzaju płyty (mineralne twarde, mineralne miękkie, metalowe, drewniane), a każdą z nich w kilku wariantach kolorystycznych i różnorodnych fakturach. Do tego systemy zawieszenia o ruszcie widocznym, częściowo widocznym lub ukrytym.
Kreują przestrzeń
Odpowiedni dobór sufitów pozwala na dowolne kreowanie charakteru przestrzeni, tworzenie nastroju pomieszczenia. Zastosowanie płyt pozwala na podkreślenie nowoczesności i prestiżu, zarówno całego pomieszczenia, jak i jego fragmentów.
Warto też podkreślić fakt, iż sufity podwieszane nie tylko doskonale maskują np. zniszczone, popękane i często zabrudzone tradycyjne sufity, ale również pozwalają prowadzić w przestrzeni między stropem, a sufitem podwieszanym wszelkie instalacje techniczne budynku.
Zainstalowanie sufitów podwieszanych znacznie zwiększa atrakcyjność wizualną wnętrza, a przy zastosowaniu świateł może przekształcić statyczne miejsca w przestrzeń dynamiczną.
Dobre światło, a hałas pod kontrolą
Sufity podwieszane pomagają również zaoszczędzić energię. Odpowiednio dobrane płyty mają wysoki współczynnik odbijania światła. Dzięki temu, przy niezbędnym minimum światła elektrycznego i wykorzystaniu promieni słonecznych możliwe jest wykreowanie bardzo jasnego pomieszczenia.
Należy pamiętać, że w dobrze oświetlonym pomieszczeniu praca jest bardziej wydajna.
Nie mniej istotnym zagadnieniem jest akustyka. Niekontrolowany hałas, niechciane szumy, dźwięki, które przechodzą z jednego pomieszczenia do drugiego, powodują dekoncentrację w miejscu pracy, zamiast pożądanej harmonii i spokoju. To z kolei przekłada się na niską efektywność pracujących w danym miejscu osób.
Dźwięk w pomieszczeniach wyposażonych w sufity podwieszane skierowany będzie zawsze tam, gdzie chcemy. Jeśli prowadzimy naradę wśród pracowników lub przemawiamy na sali do dużej grupy osób, mamy gwarancję, że każdy tekst usłyszy wyraźnie.
Do instalacji - wejdziemy bez problemu
Sufity podwieszane są bardzo proste w montażu. Zajmuje on w sumie bardzo mało czasu. Ruszt, na którym układa się płyty, instalujemy z wykorzystaniem najprostszych narzędzi (młotek, nożyce do blachy, nóż do tapet, taśma miernica, kombinerki, wiertarka). Dodatkowo w sufit podwieszany można wmontowywać wszelkiego rodzaju oświetlenie, czujniki dymu, wentylatory i głośniki.
Prosta jest też konserwacja takich sufitów. Uszkodzoną płytę z łatwością da się wymienić.
Bez problemu dostaniemy się też do instalacji telefonicznej, wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej znajdującej się między stropem, a sufitem podwieszanym. Płytę wystarczy wtedy po prostu opuścić lub wyjąć z rusztu.