https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny rocznik od września idzie do szkół średnich. Jakie trudności mogą być w Grudziądzu?

(PA)
Ofertę szkół średnich tegoroczni absolwenci gimnazjów i podstawówek będą mogli poznać podczas targów edukacyjnych. Zaplanowano je na 19 i 20 marca w hali sportowej na os. Lotnisko
Ofertę szkół średnich tegoroczni absolwenci gimnazjów i podstawówek będą mogli poznać podczas targów edukacyjnych. Zaplanowano je na 19 i 20 marca w hali sportowej na os. Lotnisko archiwum GP
We wrześniu do pierwszych klas pójdą absolwenci ostatnich klas gimnazjów i podstawówek. W Grudziądzu, w sumie to ponad 1600 uczniów. Może się zdarzyć, że zajęcia będą trwały nawet do godz. 18.

Ze statystyk wynika, że gimnazja ukończy 810 trzecioklasistów, a podstawówki 858 ósmoklasistów. Trzeba pamiętać, że o przyjęcie do grudziądzkich szkół także starają się uczniowie z okolicznych gmin i powiatów. Jednak, jak zaznacza naczelnik wydziału edukacji Sławomira Gajewska, nasze placówki deklarują przygotowanie większej liczby miejsc niż absolwentów.

- Przyjęliśmy zasadę, że w każdej ze szkół przygotujemy podwójną liczbę oddziałów - mówi Sławomira Gajewska.

Na przykład: w ogólniaku, w którym otwierano cztery klasy pierwsze, od września będzie zgoda na osiem oddziałów: cztery dla absolwentów gimnazjów i cztery dla absolwentów podstawówek. Analogicznie w pozostałych szkołach średnich.

CZYTAJ TEŻ: W szkołach w regionie lekcje mogą potrwać znacznie dłużej. Wszystko przez podwójny rocznik

- Będziemy starali się być elastyczni zwłaszcza jeśli chodzi o technika. Jeśli będzie większe zainteresowanie konkretnym kierunkiem, a inny nie będzie się cieszył się popularnością wśród młodzieży, będziemy robili rotację w liczbie klas tak, aby wyjść naprzeciw potrzebom uczniów - zapewnia Sławomira Gajewska, szefowa grudziądzkiej oświaty. - To wszystko wyjdzie w trakcie naboru i decyzje będziemy podejmowali na bieżąco.

W sumie z danych wydziału edukacji wynika, że w szkołach przygotowanych będzie 2.978 miejsc w 92 klasach.

Lekcje do wieczora, brak kadry i pracowni

Choć - jak się szacuje - miejsc dla uczniów wystarczy, to jednak z przyjęciem zwiększonej ich liczby wiążą się inne trudności. -
Dyrektorzy zgłaszają, że może zabraknąć pracowni komputerowych z odpowiednim oprogramowaniem. Przyjdzie się nam zmierzyć też z brakiem nauczycieli przedmiotów zawodowych - wylicza Sławomira Gajewska. I dodaje: - Liczymy się też z tym, że w niektórych szkołach może być dwuzmianowość, co oznacza że zajęcia lekcyjne będą trwały nawet do godziny 18.

Jeśli chodzi o bazę lokalową, to z tym w szkołach problemu nie powinno być. Na razie zgodnie z projektem uchwały na najbliższą sesję, wskazuje się nową lokalizację dla części zajęć dydaktycznych „Ekonomika” w sąsiednim budynku Szkoły Podstawowej nr 1.

Będą dodatkowe pieniądze

Trudno na razie oszacować koszty związane z organizacją i przygotowaniami do zmian. Na razie na ten cel zarezerwowano 3 mln zł. Ta kwota może jednak ulec zmianie.
Zgodnie z nową reformą, z końcem wakacji wszystkie gimnazja zostaną wygaszone. W Grudziądzu tylko po jednym z nich zostanie do zagospodarowania budynek. Chodzi o Gimnazjum nr 9 przy ul. Paderewskiego. Jakie będzie jego dalsze przeznaczenie? - Jest kilka pomysłów, ale ostatecznie decyzję podejmie prezydent - mówi Sławomira Gajewska.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nadzieja

Dokładnie tak Mariag.Za moich czasów ,w chemiku było powyżej 700 uczniów.I było SUPER.Problem ,faktycznie ,może być z kadrą,ale myślę,że jak dzieciaki dostaną się do wymarzonych szkół,to nie będzie stanowiło problemu pozostanie w szkole do godziny 18.Najważniejsze to pozytywne nastawienie i chęć nauki.Oby dalej na studia!!!! :)

M
Mariag
Ludzie spojrzcie ile dzieci kończyło szkołę w latach 95-98. Jeszcze raz tyle i daliśmy radę. Też mielismy lekcje do 18 i żyjemy. Są nawet miłe wspomienia.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska