Zmiana taryfy opłat za ciepło w Grudziądzu
Wraz z początkiem grudnia wżycie weszły nowe taryfy opłat za ciepło produkowane przez OPEC Grudziądz. Wprowadzone do taryfikatora zmiany to podwyżka i... jednoczesna obniżka opłat.
W przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej - to największa administracja w mieście korzystająca z ciepła dostarczanego przez OPEC - stawki te wynoszą:
podwyżka opłaty za moc zamówioną o 46,3 proc.
i jednoczesna obniżka ceny ciepła (GJ) o 14,3 proc.
Nowe taryfy zostały zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Z czego wynikają te zmiany w taryfikatorze OPEC Grudziądz?
- W związku z tym, że inwestujemy - rosną koszty stałe. Ale dzięki temu, że inwestujemy, spadają koszty wyprodukowania ciepła - stąd niższa jego cena - wyjaśnia Sylwia Sobolewska-Ryl, rzeczniczka OPEC-u Grudziądz.
Koszty wyprodukowania ciepła spadają dzięki temu, że OPEC odchodzi od spalania węgla na rzecz biomasy, głównie słomy. To z kolei wiąże się z mniejszymi kosztami dodatkowymi, głównie zakupu praw do emisji CO2.
Jak zmiany przekładają się na rachunki za ciepło, które uiszczają grudziądzanie?
- Według szacunków, globalnie, w skali całego roku, zmiana taryfy spowoduje, że średnia cena ciepła dla mieszkańca spadnie o 1,05 proc. - mówi Sylwia Sobolewska-Ryl.
Czy mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej już odczuli tę zmianę? Administracja uwzględniła nowe stawki na rachunkach czynszowych za grudzień, które otrzymali już spółdzielcy.
- Zależność jest taka, że osoby, które mają zaliczkę na ciepło ustaloną w co najmniej średniej wysokości, teraz zapłacą mniej. Natomiast osoby, które mają bardzo niskie zużycie ciepła, płacą więcej. W obu przypadkach są to różnice rzędu kilku złotych - mówi Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.
Czy za ciepło w Grudziądzu będziemy płacili jeszcze mniej?
- Różnice w rachunkach mieszkańców nie są może duże, ale mamy nadzieję, że nasze kolejne inwestycje prowadzące do odchodzenia od spalania węgla, pozwolą nam na kolejne obniżki cen ciepła - mówi Sylwia Sobolewska-Ryl, rzeczniczka OPEC-u Grudziądz.
A przypomnijmy, że w OPEC-u powstaje właśnie kocioł parowy do spalania luźnej, nieprzerobionej słomy. Prace prowadzi konsorcjum firm SBB Energy S.A. i DP Clean Tech, które wygrało przetarg na to zadanie. Wartość tej inwestycji to ok. 101 mln zł. O rozpoczęciu tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.
Zgodnie z harmonogramem zakładanym podczas podpisania umowy, dwa lata temu, budowa kotła do spalania luźnej słomy powinna być już na ukończeniu Na jaki etapie jest ta inwestycja?
- Prace stricte budowlane są zakończone. W tej chwili trwają rozruchy oraz testy, przygotowywanie instalacji do tego, aby pracowała zgodnie z założeniami. Liczymy, że instalacja zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale nowego roku - zapowiada Sylwia Sobolewska-Ryl, rzeczniczka OPEC-u.
W OPECu Grudziądz zakładają, że po uruchomieniu nowego kotła, udział biomasy (głównie słomy) w produkcji ciepła i energii elektrycznej przekroczy 40 proc. Pozostałe 60 proc. to będzie węgiel. Przypomnijmy, że w 2023 roku, udział biomasy przekraczał tylko nieco 23 proc.
