Wzrost cen biletów PKP 2022
Nowe stawki będą obowiązywać od 13 stycznia 2022 roku. W użyciu pozostanie pięć progów cenowych. Trzy pierwsze zniżki po zmianie wynosić będą 15, 30 i 45 proc. od podstawowej ceny. Dwa pozostałe progi, czyli Promo Plus i Super Promo również pozostają w użyciu, jednak w okrojonej wersji. Można będzie z nich skorzystać, kupując przejazd o mniej popularnych porach — np. w niedzielę rano.
Bilet Taniomiastowy
Znany dobrze pasażerom bilet, pozwalał na tanie przemieszczanie się międzymiastowe. W tym wypadku, ceny również zostały podniesione, a zasięg ważności biletu znacznie okrojony. Jak tłumaczą przedstawiciele PKP IC, podwyżka uzasadniona jest znacznie krótszym czasem spędzonym w podróży, oraz zwiększonym komfortem pasażera na trasach międzymiastowych.
Bilety okresowe
Podwyżka nie ominęła również cen biletów okresowych. Pasażerowie podróżujący codziennie, muszą przygotować się na droższe bilety miesięczne. Bilety weekendowe (działające na zasadzie tam i z powrotem) zostają zupełnie zlikwidowane.

Podwyżki cen biletów PKP
W zamian za wyższe ceny biletów, spółka zaproponowała oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max.
W ramach tych biletów, od północy we wtorek do godziny 15:00 w czwartek, można będzie zrealizować dowolną ilość przejazdów.
Multiprzejazd:
Przejazdy TLK lub IC
II klasa - 119 zł
I klasa - 159 zł
Multiprzejazd Max:
Przejazdy wszystkimi pociągami PKP
II klasa - 239 zł
I klasa - 396 zł
Podwyżka cen PKP IC - argumentacja
Jak podaje Polsat News, przedstawiciele spółki tłumaczą wyższe ceny usług tym, że nastąpił wzrost wysokości opłat za energię trakcyjną.
Ogrom środków finansowych przeznaczono także na modernizacje wagonów oraz elementów technicznych pociągów.
Podkreślono również, że jest to pierwsza taka zmiana od 9 lat, a koszt funkcjonowania PKP w przeliczeniu na jednego pasażera wzrósł w tym czasie o ok. 30 procent.
