
To musisz wiedzieć o sprawach związanych z emeryturami
W 2012 r. rząd PO-PLS zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, podnosząc go jednocześnie do 67 lat. Decyzje tę tłumaczono wydłużająca się długością życia, mniejszą dzietnością i możliwymi w przyszłości problemami z wypłatą emerytur.

To musisz wiedzieć o sprawach związanych z emeryturami
Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak z "Solidarnością" drugą umowę programową. A w niej emerytury stażowe. W zamian związek zapewniał poparcie w wyborach prezydenckich.

Emerytury Stażowe
W Sejmie są złożone projekty ustaw, wprowadzających emerytury stażowe. Złożyły je Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) i Lewica. Oba mówią o 35 latach składkowych i nieskładkowych dla kobiet oraz 40 latach dla mężczyzn oraz dodatkowym warunku - ukończenie co najmniej 55 lat przez kobiety, a 60 lat przez mężczyzn.
Nad nowymi przepisami ws. wcześniejszych emerytur od jakiegoś czasu pracuje też prezydent Andrzej Duda. Będzie to rewolucja emerytalna, a przepisy pozwolą przejść na emeryturę na nowych warunkach.

Emerytury Stażowe
Jak informuje "Fakt", w Kancelarii Prezydenta RP pojawił się gotowy projekt ws. emerytur stażowych.
Emerytury stażowe mają polegać na tym, że emerytura będzie przysługiwała:
- kobietom po 35 latach pracy i ukończeniu 55. roku życia,
- mężczyznom po 40 latach pracy i ukończeniu 60. roku życia
Takie rozwiązanie będzie korzystne dla osób, które w bardzo młodym wieku rozpoczęły pracę i mają teraz długi staż pracy.
Co ważne, emerytura stażowa nie będzie mogła być niższa, niż emerytura minimalna. W przyszłym roku najniższa emerytura wyniesie 1250 złotych brutto. Nadal jest kilka kwestii, które wymagają wyjaśnienia. Możliwe, że jeszcze w grudniu projekt ws. emerytur stażowych trafi do Sejmu.