https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogłębianie Wisły przy przeprawie promowej między Solcem Kujawskim i Czarnowem. Zobacz zdjęcia z drona!

Paweł Kaniak
Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A. prowadzi prace przy przyczółkach przeprawy promowej w Solcu Kujawskim i Czarnowie
Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A. prowadzi prace przy przyczółkach przeprawy promowej w Solcu Kujawskim i Czarnowie Grzegorz Olkowski
Trwa pogłębianie dna Wisły przy przyczółkach przeprawy promowej. Przy brzegu w Solcu Kujawskim pracują barki, a po stronie Czarnowa roboty wykonują koparki. Zadanie realizuje Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A., które zostało wybrane w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

emisja bez ograniczeń wiekowych

Przypomnijmy, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy rozstrzygnął przetarg na "Bagrowanie dna rzeki Wisły na wysokości przeprawy promowej pomiędzy Solcem Kujawskim a Czarnowem wraz z odłożeniem refulatu". Bagrowanie to wydobycie piasku i pogłębienie dna rzeki, a odłożenie refulatu to przewiezienie urobku w odpowiednie miejsce. W postępowaniu przetargowym wybrano ofertę Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A. Umowa, którą podpisano 9 listopada, przewiduje bagrowanie w rejonach przyczółków w Solcu Kujawskim i Czarnowie oraz w rejonie toru wodnego przeprawy promowej pomiędzy przyczółkami. Firma ma 50 dni na wykonanie inwestycji.

Prace związane z pogłębianiem zostały zlecone ze względu na utrzymujący się niski stan Wisły, co uniemożliwiało rozruch promu. Jak informował ZDW w Bydgoszczy, przed bagrowaniem wykonano aktualne pomiary barymetryczne określające głębokość odcinka rzeki i grubość osadów.

Przy soleckim przyczółku pracują barki, a w Czarnowie koparki wydobywają piasek. Zapytaliśmy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego o to jak przebiegają prace, na jakim są obecnie etapie i kiedy zostaną zakończone. Firma nie udzieliła nam odpowiedzi na te pytania, odesłała nas do ZDW w Bydgoszczy.

Zdjęcia bagrowania wykonane z drona

Prom wybudowany przez firmę Techno Marine z Malborka cumuje w Solcu Kujawskim. Firma Techno Marine zgodnie z zamówieniem jest odpowiedzialna za obsługę promu w czteromiesięcznym okresie próbnym (podczas tzw. rozruchu eksploatacyjnego). Po tym okresie powinien zostać wybrany operator przeprawy promowej.

W ramach inwestycji przebudowano drogę wojewódzką po stronie Solca i Czarnowa na odcinku 2,3 km. Powstały od podstaw konstrukcje dróg, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków (każdy wyposażony w dwa stanowiska promowe). Od strony Solca dodatkowo wybudowano wzdłuż ulicy Żeglarskiej chodnik, przejścia dla pieszych i kanalizację deszczową. Poprawiono geometrię skrzyżowań ulic Żeglarskiej z Bydgoską i Kościuszki. Ułożono na tych ulicach nowe nawierzchnie. Firma Techno Marine zbudowała prom i dostarczyła go do Solca Kujawskiego. Wartość całej inwestycji (przyczółki, drogi i prom) to prawie 21 mln zł. Do tego należy doliczyć koszt bagrowania, który wynosi 862 539,04 zł brutto.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kimlo
No logiczne by było, żeby zrobili to na wiosnę po wylewie bo zamuli im ten tor i będzie wyglądał tak jak teraz. No ale u tych pajacowi od dróg to z myśleniem nie za bardzo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska