- Różnorodna oferta skierowana do seniorów jest odpowiedzią na rosnące potrzeby tej grupy społecznej, która czas po zakończeniu życia zawodowego coraz częściej chce spędzać aktywnie. Umożliwiają to między innymi środki, które przekazujemy lokalnym grupom działania na funkcjonowanie klubów seniora i organizację ciekawych zajęć, spotkań rekreacyjnych i edukacyjnych - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Lokalne Grupy Działania
Województwo kujawsko-pomorskie konsekwentnie wspiera integrację społeczną seniorów, wykorzystując środki programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. W dystrybucji tych środków pośredniczą m.in. Lokalne Grupy Działania (LGD), które obejmują swoimi strategiami całe województwo.
Na utworzenie w całym regionie klubów seniora oraz organizację w ramach ich działalności - warsztatów, wyjazdów do teatru, zajęć sportowych i spotkań integracyjnych - samorząd województwa przekazuje lokalnym grupom działania łącznie 85 mln złotych.
Pierwsi beneficjenci
Jako pierwsze w regionie umowy na powierzenie grantów na działania aktywizujące osoby starsze podpisało w Chełmnie 27 lutego Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Chełmno. Tego samego dnia umowy na realizację chełmińskich projektów trafiły do: Stowarzyszenia „Tacy Sami” - Klub Seniora - Aktywizacja i edukacja na co dzień, Fundacji Anny Zawadzkiej-Gralec - Klub Seniora - Drzewo-zakorzenieni w Chełmnie, Fundacji „Rodzina Przymierza” - Klub Seniora "Nasze wspomnienia", Towarzystwa Miłośników Chełmna - Klub Seniora "Aktywni razem", Spółdzielni Socjalnej „Wspólna Sprawa” - Klub Seniora Alternatywy, Chełmińskiego Domu Kultury - Seniora "Złoty Wiek", Stowarzyszenia „Grubno-Szkoła bez granic” - Klub Seniora "Kreatywni i Aktywni"- inicjatywa na rzecz wszechstronnego rozwoju seniorów z gminy miasto Chełmno, Fundacji Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką” - Senior Movie: Chełmno.
Łączna wartość grantów dla wymienionych beneficjentów to blisko 450 tys. zł.
Miliony na wsparcie
W obecnej perspektywie finansowej lokalne grupy działania LGD, czyli partnerstwa realizujące wspólnie z samorządem województwa ideę marszałkowskiego budżetu obywatelskiego, mają do dyspozycji na projekty w dziedzinie polityki społecznej 50 mln euro. Konkursy grantowe ruszyły we wrześniu 2024 r.
Maksymalny poziom dofinansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 wynosi 95 proc. wartości projektu, maksymalna wysokość grantu to 100 tys. złotych. Aplikować mogą m.in. samorządy gminne i organizacje pozarządowe (w tym koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne).

Integracja społeczna
Istotną grupą projektów są działania, których zasadniczym celem jest uchronienie osób starszych przed degradującą psychicznie i fizycznie izolacją i wykluczeniem społecznym - finansowanie klubów seniora i zajęć uniwersytetów trzeciego wieku oraz tworzenie sąsiedzkich sieci integracji i samopomocy. W projekcie chodzi nie tylko o organizację wsparcia dla seniorów potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu (wolontariat, samopomoc środowiskowa), ale też przedsięwzięcia proekologiczne (estetyka przestrzeni publicznej) i kulturalno-artystyczne (przedstawienia teatralne, występy amatorskich grup wokalnych i tanecznych klubów seniora), a nawet urządzanie sąsiedzkich pikników i spotkań wigilijnych.
Warto dodać, że członkowie klubów mają zapewnione uczestnictwo m.in. w warsztatach artystycznych, edukacyjnych i rozwijających pasje, w zajęciach ruchowych i promujących zdrowy styl życia, szkoleniach z zakresu obsługi komputera, ochrony przed oszustwami i cyberzagrożeniami.
Projekty wspierające seniorów
na lata 2023-2029 przeznaczono 85 mln złotych
granty dla 850 klubów dla osób powyżej 60. roku życia
maksymalna wysokość grantu to 100 tys. złotych
źródłem finansowania jest program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027

Inne marszałkowskie formy wsparcia
Kontynuowany jest regionalny program teleopieki domowej oparty na bransoletkach życia oraz wsparciu sąsiedzkim. Przystąpiło do niego 87 samorządów miejskich i gminnych wraz z partnerami – Wojewódzką Stacją Pogotowania Ratunkowego, UMK i fundacją Ekspert-Kujawy. Aktualnie z programu korzysta 2 tys. osób, wkrótce dołączy kolejne 1,5 tys. Jeszcze w tym roku część podopiecznych dostanie do dyspozycji pakiet telemedyczny, pozwalający na wczesne wykrywane chorób neurodegeneracyjnych.
- Ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest bardzo oczekiwany. Teleopieka domowa to poczucie bezpieczeństwa i zachowanie na dłużej samodzielności i sprawności - dodaje marszałek Piotr Całbecki.
Bransoletki i telemedycyna
System teleopieki obliczony jest dla 3,5 tys. podopiecznych, w zdecydowanej większości seniorów. To dla nich są przygotowane bransoletki życia, czyli mobilne urządzenia, które monitorują funkcje życiowe i pozwalają w razie potrzeby wezwać pomoc. W ciągu ostatnich 14 miesięcy prowadzone przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i obsługiwane przez ratowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego telecentrum odebrało w ramach systemu 6,5 tys. wezwań o pomoc, a w ponad 100 przypadkach konieczne było wezwanie służb ratunkowych.
Wsparcie sąsiedzkie
Ważnym elementem tego programu jest nieprzecenione wsparcie sąsiedzkie, polegające na robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków, pomocy w dotarciu do lekarza i załatwianiu spraw urzędowych, a także na zwyczajnych spacerach i rozmowach. Obecnie korzysta z tej formy wsparcia 360 osób.

Pakiet telemedyczny
Z kolei tą formą objętych zostanie ok. 300 osób wybranych spośród podopiecznych systemu na podstawie zebranych danych medycznych monitorowanych za pomocą bransoletek. Chodzi o osoby, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, w tym otępiennych i choroby Parkinsona. Oprócz stałego monitoringu za pomocą opaski na rękę (tętno, ciśnienie, wykrywanie upadków, liczba kroków w ciągu dnia, lokalizacja) zaproponowane im będą badania rezonansowe, badania krwi, a także wywiady medyczne i stała analiza paramentów życiowych. Do opieki włączeni są w charakterze wolontariuszy studenci pielęgniarstwa. Za ten segment programu odpowiada Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Marszałkowski regionalny program teleopieki domowej finansowany jest ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Koszt wynosi 33 mln złotych, wartość wsparcia unijnego to 28 mln złotych.
