Dzięki łączom telemedycznym, zamontowanym we włocławskich karetkach Pogotowia Ratunkowego, pacjenci w razie potrzeby są natychmiast diagnozowani przez specjalistów z Bydgoszczy. To oni decydują w jaki sposób chory ma być nadal prowadzony. Jeśli zapadnie decyzja o konieczności przewiezienia pacjenta do Bydgoszczy, leczenie podejmowane jest już w karetce.
To nie film science fiction lecz włocławska rzeczywistość. Ewa Krysińska-Błaszczyk, dyrektor włocławskiej stacji jest przekonana, że najnowocześniejsze urządzenia zamontowane w karetkach, obsługujących teren byłego województwa włocławskiego, uratowały życie wielu chorym, głównie osobom z zawałami serca.
Zmiany we włocławskiej stacji trwają od 2001 roku.
- W zakup nowego wyposażenia i sprzętu medycznego, w niezbędne remonty, włożyliśmy w tym czasie z własnych środków ponad dwa miliony dwieście czterdzieści tysięcy złotych - mówi dyrektor Ewa Krysińska-Błaszczyk.
Najważniejsze okazało się wsparcie samorządu województwa. W 2006 r. włocławskie pogotowie otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu ponad 1,4 mln złotych na zakup ambulansów, sprzętu medycznego, defibrylatorów, aparatów rentgenowskich. W latach 2007-2008 napłynęły kolejne dotacje od samorządu województwa w wysokości ponad 989 tys. zł. Od prezydenta Włocławka załogi karetek otrzymały telefony komórkowe.
Podczas wczorajszej uroczystości w pogotowiu podsumowano wykonanie licznych zadań, poprawiających warunki pracy zatrudnionych w stacji osób, ale przede wszystkim zwiększających możliwości pomocy chorym.
Poza zakupem wspomnianych już ambulansów, wyposażenia i nowoczesnego sprzętu medycznego, istotne były zmiany w samej stacji
- Budynek przy ulicy Lunewil został ocieplony, zmodernizowany, w garażach zamontowaliśmy nowe wrota, teren, na którym stają karetki, jest już zadaszony, a nasze budynki estetycznie pomalowane i ogrodzone - wymienia Ewa Krysińska- Błaszczyk.
Włocławskie pogotowie posiada dwie "podstacje" w przychodniach przy ulicach Płockiej i Kaliskiej oraz oddziały w Kowalu, Lubrańcu oraz Chodczu.
Na początku przyszłego roku otwarty zostanie kolejny oddział - w Izbicy Kujawskiej. Dzięki temu czas dojazdu ratowników do chorego znacznie się skróci. Europejski poziom, osiągnięty przez włocławskie pogotowie, sprawił, że uruchomione zostały procedury zmierzające do przyznania stacji certyfikatu jakości ISO 9000:2000.
