https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Pojezierze Brodnickie - zdjęcia. Oddychaj bez obaw - to teraz zielone płuca naszego regionu

Marek Weckwerth
Słynie z czystej jak kryształ wody i zdrowych, żywicznych lasów. Nawet w pandemii, która już za nami, można je z całą odpowiedzialnością o zdrowie społeczeństwa polecić, a dla zachęty porównać do Mazur, aczkolwiek w miniaturze i w znacznie bardziej kameralnej atmosferze. Mowa o Pojezierzu Brodnickim. Z historycznego punktu widzenia jest to ziemia chełmińska, ale samo Pojezierze Brodnickie geografowie wyodrębniają ze znacznie rozleglejszego, sięgającego linii Wisły Pojezierza Chełmińskiego.

Naszą wycieczkę po okolicy zaczynamy jednak od jej stolicy – Brodnicy, która rozbudowała się w głębokiej dolinie Drwęcy. Tak właśnie swe zamki i miasta organizowali Krzyżacy, by wodę do celów obronnych i bytowych zapewnić.

Początki Brodnicy wiążą się z leżącym na lewym brzegu rzeki Michałowem, gdzie od XII wieku funkcjonowała komora celna. Gdy Konrad Mazowiecki zdecydował bronić północnych krańców księstwa mieczem i tarczą Krzyżaków, ci usadowili się na prawym brzegu Drwęcy na przeciwko Michałowa, budując gród i nadając mu nazwę… Strasburg. Pierwsza wzmianka o tym ośrodku pochodzi z roku 1263, a już w 1298 lokowano miasto. W tym czasie trwała już budowa ceglanego zamku (do 1339 r.) i powstającego po jego wschodniej stronie miasta. Położone na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, obdarzone licznymi przywilejami, szybko wyrosło na silny organizm gospodarczy i militarny, wchłaniając też Michałowo.

Brodnicki Duży Rynek w kształcie trójkąta nie zmienił się od lokacji miasta. Z dawnego ratusza z końca XIV stulecia zachowała się tylko część ściany szczytowej i wieżyczka.

Koniecznie trzeba zobaczyć pałac Anny Wazówny, wzniesiony w latach 1550-1584 przez Rafała Działyńskiego, przebudowany w latach 1604-1625 oraz zespół klasztorny franciszkanów (dawniej reformatów) z roku 1751. W jego kryptach spoczywają zmumifikowane ciała mnichów i darczyńców.

Z zamku krzyżackiego, siedziby komtura, wzniesionego w latach 1305-1339 zachowała się tylko 54- metrowa wieża, fragmenty murów i podziemi, które zaadaptowano na muzeum.

Z miasta jest już tylko krok na Pojezierze Brodnickie - w jego granicach znajduje się wszak jezioro Niskie Brodno stanowiące fragment pojezierza. W sumie jest tu ponad sto jezior o powierzchni ponad 1 ha, które układają się w trzech rynnach polodowcowych. Są to więc akweny długie i wąskie, połączone niewielkimi ciekami. Największym zbiornikiem, dzięki czemu zapewniającym dobre warunki do żeglowania, są Wielkie Partęczyny (324 ha).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Wschodnia rynna Jezior Brodnickich, stanowi popularny szlak kajakowy. Niewielka, ale urocza struga Skarlanka łączy 9 większych i mniejszych akwenów, w tym Wielkie Partęczyny i Bachotek. Nad tym ostatnim rozlokowała się stanica wodna PTTK, a także ośrodek wypoczynkowy toruńskiego UMK.

Spłynąć można także środkową i zachodnią rynną jeziorną, przy czym zachodnia dedykowana jest bardziej doświadczonym kajakarzom. W pobliżu tego szlaku znajduje się gród Foluszek - rekonstrukcja dawnego grodu rycerskiego.

Najcenniejszą z przyrodniczego punktu widzenia część pojezierza zajmuje Brodnicki Park Krajobrazowy, na terenie którego znajduje się 8 rezerwatów przyrody (leśnych i torfowiskowych), 9 pomników przyrody i 8 parków wiejskich.

W parku krajobrazowym można spotkać m.in. łosie, dziki, jelenie, daniele i oczywiście bobry podgryzające pracowicie drzewa w dolinie Skarlanki. Świat ptaków reprezentują: orlik krzykliwy, bocian czarny, kania rdzawa, kormoran, żuraw, a także typowe ptactwo wodne.

Brodnica i Pojezierze Brodnickie - informacje turystyczne

  • Brodnica znajduje się przy drodze krajowej nr 15 na trasie Toruń – Ostróda – Olsztyn. Od kilku lat miasto można minąć obwodnicą.
  • Biuro Informacji Turystycznej w Brodnicy znajduje się na Małym Rynku 4, tel. 056 498 44 48, kom. 664 715 654, e-mail: [email protected]
  • Brodnica jest miastem typowo turystycznym, więc bez trudu znajdziemy w nim restauracje, bary, pizzerie. Najwięcej jest na Starym Mieści.
  • Podobnie jest z noclegami - czy to w samej Brodnicy czy też na pojezierzu.
  • Ofertę gospodarstw agroturystycznych można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie: lgdpojezierzebrodnickie.pl/gospodarstwa-agroturystyczne. Biuro znajduje się w Karbowie, ul. Wczasowa 46, tel.: 56 49 34 404, e- mail: [email protected]
  • Duża bazą noclegową i wypoczynkową (także pole namiotowe) jest Stanica Wodna PTTK w Bachotku: tel. 056 49 859 19, e-mail: [email protected], [email protected]. Stanica organizuje spływy kajakowe oraz imprezy integracyjne.
  • Na spływ można się także wybrać korzystając z oferty firmy „Korsarz”: Brodnica, ul. Słowackiego 2, tel. 697 754 161, e-mail: [email protected], [email protected]

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Spływy Drwęcą

Zapraszam na Spływy Drwęcą https://www.splywybrodnica.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska