https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokonał drogę z Japonii do Polski. Teraz jest w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zdjęcia

Monika Smól
Wernisaż wystawy japońskiego warsztatu papierniczego w chełmińskim Muzeum
Wernisaż wystawy japońskiego warsztatu papierniczego w chełmińskim Muzeum Rafał Przybylski
Zaproszenie na wernisaż wystawy "Za siódmą górą, za siódmą rzeką. Japoński warsztat papierniczy" do Muzeum Ziemi Chełmińskiej przyjęła liczna grupa miłośników sztuki.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Wystawa została otwarta w Sali Mieszczańskiej chełmińskiego ratusza. Jest ona owocem współpracy z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Mondi Group oraz Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zatem japoński warsztat papierniczy przewędrował 500 km, a najpierw przebył podróż przez niemal pół świata - z Japonii do Polski.

Patronat honorowy nad wystawą - pierwszy raz w historii chełmińskiego Muzeum - przyjęła Ambasada Japonii w Polsce. Wśród gości podczas otwarcia był dyrektor Muzeum Papiernictwa dr. hab. Maciej Szymczyk i pracownicy Mondi Group.

Podczas wernisażu można było posłuchać między innymi historii początków papiernictwa.

Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmińskiej będzie czynna do końca listopada 2022 roku.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia wystawy w Muzeum w Chełmnie

Cytujemy za: Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Według legendy pewnego dnia w górnym biegu rzeki Okamoto pojawiła się tajemnicza kobieta, która powiedziała: "Nie ma tutaj dobrych warunków dla rolnictwa, macie jednak czystą wodę i lasy pełne naturalnego bogactwa. Nauczę was wykonywać papier. Jeśli będziecie go robić, wasze życie będzie dostatnie". Następnie nauczyła mieszkańców, jak czerpie się papier, i zniknęła. Ta legendarna postać do dziś czczona jest pod postacią bogini Kawakami Gozen - "Czcigodnej z Góry Rzeki" W 1923 roku uznano za patronkę wszystkich papierników w Japonii.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska